Seminarium 2003 „Świat wokół nas – 5. Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłosć."

Seminarium 2003
„ŚWIAT WOKÓŁ NAS – 5 PRZESZŁOŚĆ. TERAŹNIEJSZOŚĆ. PRZYSZŁOŚĆ.”

Publiczne Gimnazjum w Pokoju od początku swego powstania współpracuje z partnerską szkołą z Hochspeyer w Niemczech.

Już po raz piąty młodzież z obu szkół spotyka się, aby wspólnie się uczyć, bawić, wypoczywać i poznawać swoje zwyczaje i kulturę. Tegoroczne seminarium odbyło się w Polsce w dn.18 –27.09.2003 r. i przebiegało pod hasłem „Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość”. W szkole gościliśmy 12 – osobową grupę młodzieży i dwie nauczycielki. Młodzież mieszkała w rodzinach polskich, u uczniów którzy wyróżniają się dobrą znajomością języka niemieckiego i w przyszłym roku chcą pojechać z wizytą do Niemiec. Koszty pobytu i organizacji seminarium były częściowo sfinansowane przez fundację Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży. Pozostałe koszty to wkład własny szkoły, rodziców i sponsorów. Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję doskonalić swoje umiejętności komunikowania się w języku niemieckim i angielskim, poznali nowych kolegów z Niemiec, ich zwyczaje i kulturę. Zawiązały się kontakty towarzyskie, a nawet przyjaźnie.

W piątek rano 19 września przyjechała długo oczekiwana delegacja z Hochspeyer. Powitaliśmy ją uroczyście na szkolnym apelu, po czym uczniowie zwiedzili szkołę, poznali się z kolegami z Polski, odwiedzili Urząd Gminy w Pokoju, spotkali się z Wójtem Władysławem Kuikiem i zwiedzali naszą miejscowość. Po południu w Domaradzu, dzięki uprzejmości pana R.Adamskiego, odbyło się spotkanie integracyjne połączone z ogniskiem i dyskoteką.

Sobota 20 września upłynęła nam na całodziennej wycieczce na Górę Św. Anny. Jej celem było poznanie walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych tego miejsca na Opolszczyźnie. Dzięki uprzejmości pana Grzegorza Ralko – pracownika parku krajobrazowego „Góra Św. Anny” odwiedziliśmy siedzibę parku, obejrzeliśmy film o walorach przyrodniczych parku Góra Św. Anny, a następnie udaliśmy się na wędrówkę wzdłuż ścieżki dydaktycznej. Młodzież podziwiała amfiteatr w dawnym kamieniołomie, rezerwat geologiczny i wdrapała się na stożek wulkaniczny góry, obejrzała Pomnik Czynu Powstańczego, zwiedziła obiekty sakralne Góry Św. Anny. Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Dla młodzieży z Niemiec była to wielka frajda, że mogą sami zbierać chrust, rozpalić, a potem zagasić ognisko.

Niedziela 21 września była poświęcona tradycjom i zwyczajom dożynkowym na Śląsku Opolskim. Uczestniczyliśmy w dożynkach w Fałkowicach. Młodzież podziwiała pięknie udekorowane domy i zagrody wiejskie, korony żniwne, plony z naszych pól i barwny korowód przebierańców.


W poniedziałek 22 września cała młodzież szkolna obejrzała żywą lekcję historii poświęconą uzbrojeniu rycerskiemu. Głównymi aktorami i pomocnikami rycerza zostali chłopcy – jeden z Niemiec, a drugi z Polski. Obaj zostali przebrani w stroje z epoki, prezentowali na sobie zbroje i oręż średniowieczny. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu. W tym dniu rozegraliśmy także mecz towarzyski w piłkę nożną, aby zintegrować się przez sport i rekreację. Po południu wyruszyliśmy szlakiem przeszłości. Zwiedziliśmy zabytkowy park w Pokoju, poznaliśmy historię i znaczenie pozostałości naszego dziedzictwa kulturowego.

Podziwialiśmy przyrodę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i stawów hodowlanych karpia.


We wtorek 23 września odbyły się warsztaty plastyczne „Wizja mojej miejscowości za 100 lat” przygotowana i przeprowadzona przez nauczyciela plastyki mgr Ewę Jankowską. Każda z grup wykonała przestrzenną makietę swojej miejscowości. Prace były bardzo pomysłowe i ciekawe. Odzwierciedlały marzenia autorów i ich inwencję twórczą. Po południu młodzież zwiedziła zamek piastowski w Brzegu i odpoczywała na basenie.


Środa 24 września to całodzienna wycieczka do Wrocławia. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca i historyczne obiekty.

Czwartek 25 września był poświęcony śląskim tradycjom i obyczajom. Pojechaliśmy do Skansenu Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Tam obejrzeliśmy dawne budynki i wystrój ich wnętrz. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś żyli ludzie na Opolszczyźnie, czym się zajmowali i jakie mieli obyczaje. W Opolu spacerowaliśmy po Starym Mieście jednocześnie podziwiając współcześnie odnowione kamieniczki, kościoły i pomniki. Po południu odbyła się pożegnalna dyskoteka w szkole. Młodzież bawiła się świetnie przy muzyce młodzieżowej. Okazało się, że gdziekolwiek mieszkamy, to słuchamy tej samej muzyki, mamy tych samych idoli.

W piątek 26 września odbyły się zajęcia kulinarne poświęcone zdrowej żywności. Chcieliśmy w ten sposób zaakcentować, że nasza przyszłość to także nasze zdrowie, wysportowana sylwetka, zdrowy styl życia i wolność od używek. Pod kierunkiem nauczycielki mgr Leokadii Dawid uczniowie przygotowali i wypiekli pełnoziarnisty chleb razowy, wykonali sałatki warzywne i owocowe. Najprzyjemniejszym momentem tych zajęć była oczywiście degustacja własnoręcznie wykonanych potraw.

Wszystko dobre, co się dobrze kończy. To był ostatni akcent naszego spotkania. Na pożegnanie każdy z uczestników otrzymał drobne upominki i prezenty od przyjaciół. Były uśmiechy, słowa podziękowań i łzy oraz obietnica, że za rok spotkamy się znów, tym razem u nich w szkole.
Serdecznie dziękujemy koleżankom i kolegom oraz dyrektorowi szkoły mgr Henrykowi Łapszyńskiemu za wsparcie w czasie tego seminarium, zaangażowanie w trakcie wielu imprez, życzliwość i wszechstronną pomoc.

Renata Barabosz
Elżbieta Gosławska