… codziennie z miłością … Gala Wolontariatu Szkolnego Koła Caritas

W 1986 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych  w dowód uznania dla wielu niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności ofiarowują  innym wyznaczyła 5.12 jako Międzynarodowy Dzień Wolontariuszy, w tym czasie na całym świecie odbywa się mnóstwo spotkań i imprez. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas swój dzień świętowali 10 grudnia, podczas uroczystej Gali Wolontariatu, której mottem przewodnim były słowa „Caritas- codziennie z miłością.” Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wolontariusza, były tym bardziej wyjątkowej, ponieważ w tym roku obchodzimy 25-lecie istnienia Szkolnych Kół Caritas w Polsce.

 

W tym szczególnym dniu wspólnota SKC postanowiła podziękować wszystkim tym, którzy wspierają pracę naszego koła, bez których trudno byłoby kochać i działać. Podczas uroczystej Gali statuetki Caritas zostały wręczone Pani Barbarze Zając i Panu Henrykowi Łapszyńskiemu, za to, że Publiczne Gimnazjum stało się domem dla Szkolnego Caritas, oraz za zaufanie, słowo wsparcia i kibicowanie naszym działaniom. Ogromne słowa uznania i podziękowania trafiły do Księży Jarosława Staniszewskiego oraz Radosława Chałupniaka, za pomoc w kształtowaniu wiary  i osobistej relacji wolontariuszy z Jezusem, za obecność, słowo pokrzepiające i mobilizujące do działania, a nawet skłaniające do zmian, za posługę sakramentalną oraz każdą modlitwę i gest dobroci. Wielkim wsparciem i dobrym przykładem dla działającego w naszej szkole SKC jest Parafialny Zespół Caritas, któremu wolontariusze podziękowali nie tylko za wsparcie finansowe, ale przede wszystkim modlitewne, za dobre rady i dzielenie się doświadczeniem. Nagrodę w imieniu całe PZC odebrała Pani Aniela Bitner. Działalność SKC, na którą składają się akcje charytatywne wspomagające starszych, chorych, samotnych, ubogich, ale i formacja naszych wolontariuszy nie mogłaby istnieć bez pomocy finansowej ludzi dobrej woli, którzy z radością wspomagają wszelkie nasze działania, dlatego też kolejną statuetkę wolontariusze z radością wręczyli prezesowi firmy Rotox- Panu Janowi Sonce. Młodzież, wyraziła również wdzięczność Siostrą Nazaretankom s. Michalinie i s. Bognie – dzięki, którym między naszym SKC a ich DMN zawiązały się relacje przyjaźni, wspólne wyjazdy pozwoliły na spotkania z młodymi z niemalże całej Polski oraz stały się wspaniałym doświadczeniem wspólnoty Kościoła. Wolontariusze podziękowali siostrom za to, że w ich sercach i domach znalazło się miejsce również i dla nas.

Galę wręczenia nagród uświetniły występy artystyczne naszych uczniów, absolwentów a także zaproszonych gości. Publiczność mogła podziwiać taniec Agaty Żurowskiej, grę na gitarach Wiktora Kruszelnickiego i Marcela Pietronia, piękny występ muzyczny zespołu Pax: Patrycji i Kornelii Sonki, Reginy i Sary Scheitza, Alicji Wrzosek, Katarzyny Sowy, Emilii Łakomy oraz niesamowity pokaz żonglerki w wykonaniu Krzysztofa Riewolda i uczniów naszej szkoły: Karola Illicha, Pauliny Łukaszczyk, Filipa Ciurli, Agaty Jarząbek.

W czasie akademii mogliśmy również przypomnieć sobie jak minął kolejny rok pracy wolontariackiej w Publicznym Gimnazjum w Pokoju, oglądając prezentację autorstwa Teresy Walas. Na tę okazję został przygotowany również film, który pokazał czym jest wolontariat dla młodzieży, jego autorem jest Marcin Czaiński.

Popołudnie pełne wdzięczności i wspomnień dopełniło przyjęcie do grona SKC nowych wolontariuszy, którzy otrzymali legitymacje i koszulki Caritas oraz przed całą społecznością szkolną złożyli przysięgę wolontariusza.

Całość zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem hymnu naszego koła „Radość przemienionych serc”, życzymy wszystkim, by Caritas dawało moc przemiany serc i siłę do życia codziennie z miłością …

 

Izabela Matuszewska