„Codziennie z Miłością” - czyli co słychać w Szkolnym Kole Caritas w Pokoju

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas po spędzonych razem „Wakacjach z przyjacielem” – obozie pełnym przygód i radości, czasu zabaw i skupienia, wspólnych śpiewów i tańców, szaleństw w parkach rozrywki, tych wodnych i linowych, wycieczek rowerowych i spływów kajakowych, umocnieni modlitwą wrócili pełni sił, by w nowym roku szkolnym „kochać i działać”.

 

Już pierwsze tygodnie dały nam powody do wielkiej radości. Na nasze cotygodniowe spotkania przybyło ponad 20-stu nowych kandydatów, którzy tak jak my, chcą być wolontariuszami. W grupie silnej i zwartej rozpoczęliśmy planowanie naszych działań na nowy rok szkolny, który jest wyjątkowy, gdyż obchodzimy 20–lecie Szkolnych Kół Caritas w Polsce. I choć nasze koło ma dopiero 4 lata, nie zabrakło nas na Ogólnopolskim Zjeździe Szkolnych Kół Caritas w Rzeszowie (12-13.09). Tam jako grupa reprezentowaliśmy diecezję opolską. Był to dla wszystkich czas doświadczenia wspólnoty, kontaktu z rówieśnikami angażującymi się w dzieło miłosierdzia, czas radości i jedności. W zjedzie brało udział ponad 3000 wolontariuszy z całej Polski. Nasi uczniowie wrócili ze spotkania umocnieni i pełni gotowości do służby człowiekowi na wzór Jezusa Miłosiernego.

Wolontariusze naszego gimnazjum wzięli również udział w trwającej w naszym dekanacie wizytacji kanonicznej. Młodzież przygotowała nabożeństwo różańcowe, w którym uczestniczyły wszystkie wspólnoty działające w parafii. Ksiądz Biskup Rudolf Pierskała, był mile zaskoczony obecnością młodzieży, a jeszcze bardziej, ich chęcią czynienia dobra. Zainteresowany działalnością SKC, odwiedził również naszą szkołę.

Oprócz pięknych spotkań, napawających optymizmem i dodających sił i chęci do działania, odbyło się również kilka akcji. Nową formą pomocy w naszym kole stały się odwiedziny w szkolnej świetlicy, gdzie wolontariusze czytają dzieciom bajki, animują zabawy, uczą piosenek i tańców. Zarówno dla dzieci, jak i gimnazjalistów, jest to cenne doświadczenie. Uczniowie szkoły podstawowej poznają starszych kolegów, widzą ich postawę, chęć działania i poświęcenie, a gimnazjaliści uczą się organizowania czasu i zabaw dla dzieci, kreatywności i odpowiedzialności.

Wspaniałą imprezą zorganizowaną przez SKC, we współpracy ze Szkołą Podstawową, parafią Rzymskokatolicką w Pokoju oraz rodzicami był „Bal Wszystkich Świętych”. Ponad 60 uczestników, przebranych za świętych, błogosławionych, anioły i archanioły wspólnie śpiewało, że każdy może być świętym. Bal rozpoczęło nabożeństwo w Kościele w Krogulnej, następnie orszakiem świętych wszyscy udali się do wiejskiej świetlicy, w której oprócz poczęstunku na dzieci czekało mnóstwo zabaw, konkursów, tańców, piosenek i zgadywanek przygotowanych przez naszych wolontariuszy.

Za nami dwa miesiące, a już tak wiele dobra doświadczyliśmy, cieszymy się na kolejne. W najbliższych tygodniach czeka nas wiele wydarzeń. Jeszcze w listopadzie odbędą się 3-dniowe rekolekcje formacyjne w Brynicy, warsztaty florystyczne, pieczenie pierników, przygotowywanie paczek świątecznych, występy adwentowe, obchody Światowego Dnia Wolontariusza i wiele innych. Wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą wesprzeć naszą wspólnotę, czy pomóc w działaniach, lub finansowo serdecznie zapraszamy. Razem możemy więcej.

Izabela Matuszewska- opiekun SKC POKÓJ