Kolędowe spotkanie wolontariuszy SKC

Po pracowitym adwencie, rodzinnych świętach czas na radosne spotkanie wolontariuszy przy wigilijnym stole. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, podczas, której młodzież otrzymała błogosławieństwo młodzianków. Następnie wszyscy udaliśmy się na plebanię, gdzie zasiedliśmy do pięknie przystrojonego stołu pełnego smakowitości. Wspólne kolędowanie, pogadanki, wspomnienia sprawiły nam wiele radości. Najwytrwalsi zakończyli nasze spotkanie ulubioną grą w mafię.

Czytaj więcej...

… codziennie z miłością … Gala Wolontariatu Szkolnego Koła Caritas

W 1986 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych  w dowód uznania dla wielu niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności ofiarowują  innym wyznaczyła 5.12 jako Międzynarodowy Dzień Wolontariuszy, w tym czasie na całym świecie odbywa się mnóstwo spotkań i imprez. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas swój dzień świętowali 10 grudnia, podczas uroczystej Gali Wolontariatu, której mottem przewodnim były słowa „Caritas- codziennie z miłością.” Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wolontariusza, były tym bardziej wyjątkowej, ponieważ w tym roku obchodzimy 25-lecie istnienia Szkolnych Kół Caritas w Polsce.

Czytaj więcej...

„Daj im znak, że święta są już dziś …” – świąteczne podarunki SKCZ ubieranych środków w czasie adwentu wolontariuszom udało się zrobić 115 paczek słodkości, z którymi udali się z życzeniami świątecznymi do osób starszych, schorowanych i samotnych z parafii Pokój, Fałkowice, Zawiść oraz Dąbrówka Dolna. Gimnazjaliści nie zapomnieli również o osobach, które wspierają pracę naszego SKC i nam kibicują, ich również odwiedzili i składając im Bożonarodzeniowe życzenia.

Czytaj więcej...

„ Czekając na … Caritas” – czyli adwentowy czas w SKC

Adwent, to dla młodych wolontariuszy czas oczekiwania i roratnich spotkań przy swoich parafiach, ale również wielkie przygotowania do akcji bożonarodzeniowych organizowanych przez nasze koło.

Już w przedostatni weekend listopada grupa wolontariuszy spotkała się w GOSiR w Pokoju, gdzie z pomocą pani Moniki Żołnowskiej wykonała piękne adwentowe wieńce, które zostały sprzedane w pierwszą niedzielę adwentu. Nie zabrakło również wspólnego pieczenia pierników, tym razem w pokojowskiej piekarni, dzięki pomocy pani Anieli Bitner i pana Zbigniewa  Żurowskiego. W naszych wypiekach towarzyszyły nam mamy, Panie: Weronika Scheitza, Elżbieta Walas i Joanna Kucharska. Wyśmienite pierniczki dla naszych podopiecznych, których odwiedzamy w czasie świąt, wypiekały się w radosnej i rodzinnej atmosferze. Po długich i częstych próbach do akcji ruszyła również nasza schola, która tradycyjnie swoim śpiewem i czytaniem Słowa Bożego uświetniła Msze Święte w wybranych parafiach. W tym roku gościliśmy w Pokoju i Fałkowicach.

Czytaj więcej...

„ Czy naprawdę wierzysz??” – rekolekcje formacyjne wolontariuszy SKC

Przed rozpoczęciem adwentu i wielkich przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia wolontariusze Caritas uczestniczyli w trzydniowych rekolekcjach formacyjnych, które tradycyjnie odbyły się w domku brynickim. Temat przewodni stanowiło pytanie, które równocześnie było tytułem najnowszego filmu ewangelizacyjnego „Czy naprawdę wierzysz?”. Wprowadzenie do filmu, a następnie jego projekcja pomogły nam rozpocząć nasze rozważania i skłoniły nas do poszukiwania indywidualnej odpowiedzi na pytanie: czy jako człowiek wierzący, chrześcijanin, wolontariusz naprawdę wierzę w Boga i jakie znaczenie dla mnie ma znak krzyża. Czas spotkań w grupach z animatorami, konferencji, Mszy Świętej, adoracji stanowił ogromną pomoc, by móc zastanowić się, pomyśleć i szczerze odpowiedzieć.

Czytaj więcej...

„Codziennie z Miłością” - czyli co słychać w Szkolnym Kole Caritas w Pokoju

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas po spędzonych razem „Wakacjach z przyjacielem” – obozie pełnym przygód i radości, czasu zabaw i skupienia, wspólnych śpiewów i tańców, szaleństw w parkach rozrywki, tych wodnych i linowych, wycieczek rowerowych i spływów kajakowych, umocnieni modlitwą wrócili pełni sił, by w nowym roku szkolnym „kochać i działać”.

Czytaj więcej...

Jubileusz 20-lecia Szkolnych Kół Caritas

 

W dniach 12-13 września 2015 roku Szkolne Koła Caritas Diecezji Opolskiej uczestniczyły w Jubileuszu 20- lecia Szkolnych Kół Caritas. Miejscem spotkania był Rzeszów. Dla dzieci i młodzieży uczestniczących w Zjeździe był to czas doświadczenia wspólnoty, kontaktu z rówieśnikami angażującymi się w dzieła miłosierdzia, czas radości i jedności. Nasi wolontariusze wrócili ze zjazdu umocnieni i gotowi do służby człowiekowi na wzór Jezusa Miłosiernego.

 

Czytaj więcej...

Wakacje z przyjacielem

 

 

Wakacje to czas kiedy każdy z nas, a zwłaszcza uczeń, chce się pozbyć myśli o nauce i ciężkich sprawdzianach. Rzucić plecak z książkami w kąt i swobodnie odpoczywać przez 2 miesiące. Pozbyć się smutnych myśli, trosk i obaw. Są jednak rzeczy, których nigdy nie można wyrzucić… Przyjaźń, miłość, dobroć… oraz nasza relacja z Panem Bogiem. 

Czytaj więcej...

Śladami Świętego Jana Pawła II - Akademia z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji Papieża Polaka

Dnia 27.04. 2015r. w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pokoju odbył się apel upamiętniający postać świętego Jana Pawła II. Organizatorami uroczystości byli wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, którzy w ten sposób chcieli oddać cześć ukochanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, oraz wyrazić podziw i ogromną wdzięczność Papieżowi za Jego posługę miłości: Kościołowi i rodzinie ludzkiej, za to, że niósł orędzie wiary i nadziei współczesnemu światu, nękanemu przez wojny i niesprawiedliwość, że brał w obronę ubogich, cierpiących, prześladowanych i chorych. Przede wszystkim za to, że tak kochał dzieci i młodzież. Wiedział doskonale, czym biją młode serca.

Czytaj więcej...

Spotkanie ze Zmartwychwstałym w drodze do Emaus - Rekolekcje Szkolnego Koła Caritas

W dniach 17-19.04. 2015r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przeżywali swoje wielkanocne rekolekcje. Tradycyjnie w domku brynickim młodzi spędzili trzy dni, podczas których pielęgnowali relację nie tylko względem siebie nawzajem, ale przede wszystkim relację z Najlepszym Przyjacielem – Jezusem. Uczestnicząc w codziennej Eucharystii, wspólnej modlitwie, śpiewie a także spotkaniach w grupach, prowadzonych przez studentów Wydziału Teologicznego zgłębiali wielkanocne tajemnice wiary. Dzięki rozważaniu Słowa Bożego młodzi wolontariusze poznawali „przepis” jak stać się dobrym uczniem Jezusa, w jaki sposób naśladować Go każdego dnia i przynosić dobre owoce.

Czytaj więcej...

Wieczór z Caritas

„Największą nagrodą za pomoc drugiemu człowiekowi jest uśmiech na jego twarzy”. Choć cytat ten jest mottem wolontariuszy z Publicznego Gimnazjum w Pokoju, to zadowolona z ich działalności Pani Iza Matuszewska postanowiła urządzić specjalnie dla nich „Wieczór z Caritas”. Odbył się on 13 lutego 2015 r. Na początku młodzież wyruszyła do kościoła na Mszę i Adorację. Przecież ,,absolutnie nic nie udałoby się nam bez Jezusa”, dlatego najpierw należało podziękować naszemu Przyjacielowi za Jego pomoc. Następnie udaliśmy się do budynku szkoły, gdzie mieliśmy wspólnie świętować. Wówczas okazało się, że absolwenci gimnazjum nie zapomnieli, że również są wolontariuszami i postanowili spędzić ten wieczór razem z nami. Po przygotowaniu stołów, sali i materacy nadszedł czas na grupową integrację. Dobierając zabawy Pan Grzegorz – instruktor warsztatów, chyba nie wziął pod uwagę naszego wieku, ale nikomu to nie przeszkadzało. Co za różnica, czy ma się 5 czy 15 lat, ważne jest to aby dobrze się bawić! Nasze harce zostały przerwane przez przybycie długo wyczekiwanego… dostawcy pizzy. Nawet po sytym posiłku mieliśmy ochotę na więcej. Z pełnymi brzuchami rozpoczęliśmy różne tańce i konkurencje. Nasza energia wyczerpała się dopiero około 22.00. Ale brak siły wcale nie oznaczał końca wieczoru. Nieco zmęczeni położyliśmy się wygodnie na materacach i rozpoczęliśmy seans filmowy, trwający do białego rana. Nie przyszliśmy się tam wyspać, dlatego każdy był zadowolony z paru godzin snu, jak również nikomu nie przeszkadzał jego brak. W sobotę, gdy tylko zrobiło się jasno, pełni wrażeń, nieco senni wróciliśmy do swoich domów, mając w pamięci jeden z najlepszych wieczorów swojego życia. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie naszego szkolnego wolontariatu. Chociaż na pierwszym miejscu stawiamy bezinteresowność, to zapewne nikt nie odmówi takiej nagrody. Wiemy, że SKC to nie tylko praca i pomoc innym, ale również sposób na otwarcie się na świat i na drugiego człowieka.

Nina Bąkowska – wolontariuszka SKC z kl. IIIA 

Wizyta młodzieży w szpitalu w Pokoju

Dnia 11 lutego 2015 r. obchodziliśmy XXII Światowy Dzień Chorego, pod hasłem: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi” (Hi 29,15). Papież Franciszek w swoim orędziu na ten dzień pisze: „Mądrość serca to wyjście poza siebie ku bliźniemu. Świat, w którym żyjemy zapomina niekiedy o szczególnej wartości, jaką ma czas spędzony przy łóżku chorego, gdyż jest się pochłoniętym przez pośpiech, nawał obowiązków, rzeczy do wykonania i w ten sposób łatwo zapomina się o wartości bezinteresownej opieki nad bliźnim.”
Z tej okazji wolontariusze Szkolnego Koła Caritas odwiedzili chorych ze szpitala w Pokoju. Życzenia oraz przygotowane przez młodzież upominki i słodkości sprawiły wiele radości cierpiącym. Wolontariusze zapewnili chorych o pamięci i wsparciu modlitewnym. Odwiedziny chorych to wspaniałe doświadczenie dla młodzieży. Dzięki niemu wolontariusze przekonali się, że warto nieść dobro tym, którzy tego potrzebują oraz, że ich obecność, słowo, uśmiech mają wielką moc dawania nadziei ludziom.

Izabela Matuszewska- opiekun SKC w Pokoju
 

Niedziela ze Szkolnym Kołem Caritas

Przed Świętami Bożego Narodzenia wolontariusze Szkolnego Koła Caritas mają zawsze ręce pełne pracy. Rozpoczynają przygotowania do odwiedzin chorych, starszych i samotnych w parafiach w których mieszkają. Współpracując z Samorządem Uczniowskim biorą udział w akcji „Prezent pod choinkę”, wraz ze studentami Wydziału Teologicznego pomagają w przygotowaniach paczek dla dzieci więźniów i oczywiście nie zapominając o swoich kolegach i koleżankach ze szkoły, dbają, by również pod ich choinkami znalazły się świąteczne prezenty.
Aby te wszystkie charytatywne dzieła mogły być zrealizowane potrzeba ludzi dobrej woli, którzy wesprą materialnie pracę wolontariuszy. W adwentowe niedziele wolontariusze SKC odwiedzili parafię w Dąbrówce Dolnej oraz w Pokoju, gdzie służyli po przez swój śpiew, czytanie, modlitwę, za otrzymali od parafian wsparcie finansowe i modlitewne, dzięki któremu mogą zrealizować swoje świąteczne pomysły na rzecz bliźnich. Wszystkim dobroczyńcom z serca dziękujemy.

Izabela Matuszewska- opiekun Szkolnego Koła Caritas