Obalamy mity o pracy doradcy zawodowego

Mit 1.

  • Nie jest prawdą, że jeśli spotkasz się z doradcą zawodowym, to on powie ci, co masz robisz, jakiego dokonać wyboru, że ty podasz mu informacje o sobie, a on da ci gotowe rozwiązanie. Doradca zawodowy nie podejmie decyzji za ciebie. To ty musisz ją podjąć. 
  • Doradca pomaga, wspiera w procesie podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych. Nie daje gotowych rozwiązań. 
  • Doradca dużo wie, ma doświadczenie życiowe i zawodowe, ale nie zadecyduje co jest najlepsze i najważniejsze dla ciebie. 
  • Doradca nie wyręczy cię w podjęciu decyzji. Ostateczna decyzja należy zawsze do ciebie.

Mit 2.
Nie jest prawdą, że pomoc doradcy to jednorazowe spotkanie i masz problem z głowy.
Czasem trzeba spotkać się wiele razy, wykonać testy i ćwiczenia, przemyśleć różne pomysły i je przedyskutować, aby podjąć jakąś decyzję.

Mit 3.
Nie jest prawdą, że doradca zawodowy to ekspert, który będzie wiedział wszystko sam. Spotkanie z doradcą wymaga zaangażowania z obu stron, a przede wszystkim z twojej strony.

Mit 4.
Nie jest prawdą, że wystarczy tylko chwila, by dowiedzieć się co masz robić w przyszłości. Opracowanie twojej ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej wymaga czasu, informacji, rozmów i refleksji. Bywa, że znalezienie odpowiedzi na nurtujące cię pytanie jest długim procesem. O swoje życiowe wybory warto się zatroszczyć. Dać sobie czas i mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe.