Jak wygląda wizyta u doradcy zawodowego?

Czego możesz się spodziewać?
Spotkasz osobę, z którą będziesz mógł porozmawiać na temat swojej dalszej ścieżki edukacyjnej, wyboru zawodu. Możesz jej opowiedzieć o swoich pomysłach dotyczących wyboru kolejnej szkoły i przyszłych studiów, zweryfikować swoją wiedzę na temat szkół ponadgimnazjalnych i możliwości przyszłego zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.
Jeśli jeszcze nie wiesz co chciałbyś robić w przyszłości, powiedz o tym doradcy zawodowemu. On pomoże ci określić twoje predyspozycje zainteresowania, rozpoznać własne mocne i słabe strony i na tej podstawie omówić takie obszary edukacyjno – zawodowe, które są dla ciebie ciekawe oraz wokół których możesz budować swoją przyszłość zawodową.

Jak przebiega taka wizyta?
Jest to rozmowa z życzliwą ci osobą. Możesz powiedzieć jej o swoich planach i wątpliwościach. Możesz wykonać testy lub kwestionariusze predyspozycji zawodowych (dotyczące zainteresowań, umiejętności, zdolności, sposobów uczenia się itp.) i ustalić, dzięki uzyskanej wiedzy o sobie, dalszą ścieżkę kształcenia. Innymi słowy, co dalej możesz robić i gdzie dalej się uczyć.

Jak należy się przygotować do takiego spotkania?
Przyjdź na spotkanie z doradcą z gotowością do rozmowy i współpracy.
Przemyśl przed spotkaniem na jakim obszarze chciałbyś się skoncentrować.
Przemyśl swoją dotychczasową edukację.
Zastanów się, czy masz jakieś zainteresowania i czego nie lubisz robić.
Pomyśl, czy jakieś problemy zdrowotne nie ograniczają twojej dalszej kariery (np. alergie, przeciwwskazania do wykonywania pewnych prac, czynności, ruchów itp.)
Pomyśl o co chcesz zapytać.
Zapisz sobie na kartce pytania, abyś ich nie zapomniał.

Czy wystarczy jedno spotkanie z doradcą zawodowym?
To zależy. Jeśli potrzebujesz tylko informacji o szkołach w najbliższej okolicy, zawodach i możliwościach zatrudnienia, to wystarczy jedna wizyta.
Jeśli natomiast chciałbyś poznać siebie, swoje możliwości, słabe i mocne strony, zaplanować dalszą ścieżkę edukacyjną i karierę zawodową, to wówczas będziesz musiał spotkać się z doradcą zawodowym kilkakrotnie.

Jakie są efekty takiego spotkania?
To zależy od celu spotkania. Czasami porada kończy się tym, że utwierdzisz się w swoich planach i upewnisz, że twój pomysł na karierę zawodową jest wart realizacji.
Czasami porada kończy się wyborem jednej lub kilku szkół, do których chciałbyś uczęszczać.
Czasem dzięki spotkaniom określisz swoje predyspozycje i na ich podstawie podejmiesz decyzję.