Sukces Niny Bąkowskiej z PG w Pokoju na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym

W ramach nagrody Redakcja całkowicie pokryje koszty uczestnictwa Niny w OMSA, a także będziemy się starali (bez względu na wynik w OMSA) opublikować pracę w Uranii w dziale "Młodzi badacze" (…) Nominalnie OMSA adresowana jest do licealistów, ale myślę, że poziom jej pracy w pełni uzasadnia jej obecność na Seminarium. Mam nadzieję, że Nina będzie mogła przyjechać(…)” – czytając te słowa bardzo się ucieszyłam, bowiem konkurs ma duże uznanie w środowisku fizyków i astronomów a przebiega równolegle do olimpiady astronomicznej i ma podobną rangę. Każde województwo po konkursie przeprowadzonym pod nadzorem Kuratoriów Oświaty reprezentuje najwyżej dwóch uczniów. Nina jako jedyna z naszego województwa wystąpiła przed jury składającym się ze znanych naukowców, którzy przybyli do Grudziądza z różnych ośrodków uniwersyteckich: (Kraków, Katowice, Warszawa, Toruń). Prezentacje i prace badawcze, których wysłuchałyśmy były na bardzo wysokim poziomie. Było ich 21! Zgodnie uznałyśmy, że nie możemy być konkurencją dla takich ośrodków, jak MOA w Niepołomicach, gdzie młodzież niemal od przedszkola rozwija swoje pasje pod opieką kilku zawodowych astronomów a obserwatorium jest bogato wyposażone i ma 50-letnią tradycję. Nina do omówienia swoich badań naukowych przygotowywała się tylko podczas podróży. Było to jej pierwsze samodzielne wystąpienie przed publicznością. W konkursie brali udział uczniowie sporo starsi (kl. trzecie liceum) oraz uczniowie z renomowanych szkół takich jak np. GiLA w Toruniu(eksperymentalne lic. dla młodzieży szczególnie uzdolnionej)! Nie miałyśmy wątpliwości, że nagrodą i dużym wyróżnieniem jest już sama możliwość uczestniczenia w konkursie w tak doborowym towarzystwie. Nina jako jedyna występowała dwukrotnie. W dniu zaćmienia Słońca, na wieczornym spotkaniu - zaprezentowała swoja drugą pracę badawczą: „Plamy na Słońcu i towarzyszące im zjawiska” i uzyskała również za nią bardzo wysoką ocenę naukowców.

Wręczenie nagród miało miejsce w sali plenarnej grudziądzkiego ratusza i było bardzo uroczyste. Uczennica z nikomu nie znanej miejscowości i z drugiego końca Polski została doceniona! Otrzymała III miejsce i przywiozłyśmy z Grudziądza - a jechałyśmy PKP - 18-kilogramowy teleskop! Jeszcze większą satysfakcję niż nagroda rzeczowa dały nam słowa przewodniczącego jury - dr hab. H. Brancewicza, który podczas wręczania nagrody Ninie podkreślił, że warto było przejechać tyle kilometrów aby poznać jej prace badawcze.

Na konkurs „Uranii”  zatytułowany „Nasza przygoda z astronomią” – o którym na początku pisze p. redaktor - zgłosiłam zespół pięciu dziewcząt: N. Bąkowską, Dominikę Kowalską, Sarę Scheitza, Karolinę Stiler, i Teresę Walas, które pod moją opieką w ubiegłym roku popularyzowały astronomię wśród rówieśników. Wszystkie nasze działania (nawet gimzetka :) zostały w Toruniu przez redakcję dokładnie przeczytane i przeanalizowane a prace Niny wzbudziły szczególne zainteresowanie. Stad wzięło się zaproszenie na OMSA od p prof. M. Mikołajewskiego. Nasz projekt mógł się rozwinąć dzięki p. dr Katarzyny Książek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, która w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii umożliwiła nam korzystanie z teleskopu na Teneryfie i wspierała w realizacji zadań, które sobie wyznaczyłyśmy.

Dziękuję p. prof. M. Mikołajewskiemu za zaproszenie na OMSA a p. dr K. Książek za bardzo miłą i owocną współpracę oraz wsparcie podczas wszystkich działań związanych z popularyzacją astronomii wśród młodzieży.

Protokół z konkursu: TUTAJ
Więcej zdjęć w galerii na Picasie: TUTAJ

Zainteresowanych astronomią zapraszam w poniedziałki o godz. 17 na TVP Regionalna do oglądania serii programów "Astronarium" 
Powstają one dzięki zaangażowaniu p. prof. M. Mikołajewskiego.

Tekst i zdjęcia: Marzena Draszczuk

 Nina Bąkowska o OMSA 2015

"A cóż jest piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne? A zatem jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią…"

Już nie po raz pierwszy przekonałam się, że Mikołaj Kopernik nie mylił się ani podczas opracowania teorii heliocentrycznej, ani gdy wypowiadał powyższe słowa. Choć moja przygoda z astronomią zaczęła się dość przypadkowo – podczas szukania tematu na szkolny projekt i wciąż uważam siebie tylko za amatorkę, to spotkałam już wiele osób, które myślą inaczej. Jedną z nich jest właśnie profesor Maciej Mikołajewski - redaktor naczelny czasopisma ,,Urania”, który zachwycony działalnością astronomicznej grupy projektowej naszej szkoły i moimi pracami badawczymi zaprosił mnie do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym. 

Wszystko działo się niezwykle szybko, zanim się obejrzałam, wraz z p. Draszczuk siedziałyśmy już w pociągu do Grudziądza. Pomimo tego, że miałam niewiele czasu na przygotowanie się do wygłoszenia mojej pracy, udało mi się ciekawie i zrozumiale przedstawić jej najważniejszą część i odpowiedzieć na pytania jurorów. Cenną nagrodą była też możliwość posłuchania referatów innych uczestników z całego kraju. Każdy z nich reprezentował bardzo wysoki poziom – w końcu to młodzieżowa elita Polski w dziedzinie astronomii. Nawet pomimo trwającego konkursu żaden astronom nie miał zamiaru przegapić długo wyczekiwanego zaćmienia Słońca. Uzbrojeni w aparaty, specjalne folie i okulary zebraliśmy się na dachu obserwatorium, by móc jak najlepiej uchwycić to zjawisko. Późnej czekało nas pamiątkowe zdjęcie w jednakowych koszulkach, które otrzymał każdy uczestnik. Jedną z atrakcji był też seans w nowopowstałym planetarium oraz przedpremierowy pokaz programu ,,Astronarium”. Po wspólnej kolacji zakończył się drugi dzień wyjazdu – nazajutrz miało nastąpić ogłoszenie wyników. Ale zakończył się tylko dla opiekunów. Młodzież, która nie miała najmniejszej ochoty iść do łóżek o przyzwoitej porze urządziła sobie własną sesję. Rozmawialiśmy o swoich projektach, zainteresowaniach, przygotowaliśmy poczęstunek i graliśmy w gry niemalże do białego rana. Następnego dnia, choć nieco zaspani, ochoczo ruszyliśmy razem na ogłoszenie wyników. Na uroczystość, która odbyła się w miejskim ratuszu przyszli nie tylko uczestnicy, ale również zaproszeni goście – wybitne osobistości i najlepsi polscy profesorowie fizyki i astronomii. Nawet pomimo swojego stanowiska chętnie rozmawiali i służyli radą wszystkim amatorom. Wielkim zaskoczeniem, jak również olbrzymim wyróżnieniem było dla mnie miejsce w czołówce laureatów. Znalazłam się obok reprezentantów tak wspaniałych społeczności jak Warszawa czy Kraków. Zajęłam III miejsce i wróciłam do domu ze stosem książek i fantastycznym teleskopem. Temat tego, jakim wyzwaniem było przetransportowanie go pociągiem lepiej przemilczeć… Choć byłam jedną z najmłodszych uczestniczek, to wcale nie czułam się obco wśród licealistów z całej Polski. Łączy nas przecież wspólna pasja. 

Z mojego miejsca chciałabym bardzo podziękować p. Katarzynie Książek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, która zadbała o popularyzację astronomii wśród młodzieży województwa opolskiego. To dzięki jej staraniom i nadzorowi nad Wirtualną Akademią Astronomii uzyskałam dostęp do Teleskopu na Teneryfie, co z kolei umożliwiło mi wykonywanie zdjęć tarczy Księżyca i przygotowanie projektu naukowego, który został doceniony na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym. Inicjatywa takich ludzi jak dr Katarzyna Książek otwiera drogę do odkrywania nowych pasji i ułatwia ich realizację, szczególnie osobom z małych miejscowości bez dostępu do specjalistycznego zaplecza naukowego. Specjalne podziękowania kieruję do p. Draszczuk, która jako pierwsza pokazała mi świat astronomii, a podczas wyjazdu wspierała mnie w każdym momencie mojego debiutu w tak wielkim wydarzeniu. Dziękuje p. Dyrektorowi i całemu gronu pedagogicznemu za możliwość, wyrozumiałość i wsparcie w rozwijaniu moich zdolności.

"Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że nabywanie wiedzy staje się źródłem radości."

………………………………………………..

LINKI DO FILMÓW I MATERIAŁÓW O OMSA 2015

Strona OMSA: TUTAJ

Strona „Uranii”: TUTAJ

Gazeta Pomorska: TUTAJ i TUTAJ 

Relacje filmowe z Grudziądza:
Telewizja krótko o OMSA: TUTAJ
Uroczyste wręczenie nagród  (po 21 minucie miły komentarz dr H. Brancewicza na temat pracy Niny, a w 38 minucie Nina odbiera nagrodę za III miejsce: TUTAJ

OMSA cz.1 (prezentacja jest Niny pod koniec filmu): TUTAJ
OMSA cz.2 (na początku filmu dyskusja nad pracą Niny): TUTAJ
OMSA cz.3: TUTAJ

Wykład dr hab. prof. UMK M. Mikołajewskiego. Redaktor Naczelny Uranii, wspomina w nim o nagrodzie dla naszej szkoły za konkurs „Nasza przygoda z astronomią” (22 minuta): TUTAJ

Relacja z zaćmienia: TUTAJ