Obóz naukowy w Toruniu

W połowie września uczestniczyłyśmy w organizowanym przez Uniwersytet Opolski pięciodniowym obozie naukowym, który był nagrodą dla Niny Bąkowskiej za zajęcie I miejsca w konkursie badawczym „Odkrywca światów” , natomiast mnie nagrodzono za wyniki uzyskane przez moich uczniów. Przypomnę, że Nina otrzymała już w czerwcu cenny teleskop a praca Dominiki Kowalskiej była wyróżniona  i nagrodzona książką.

Zaproszenie na obóz otrzymali laureaci, czyli zdobywcy trzech pierwszych miejsc w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Docenieni zostali także opiekunowie laureatów, czyli  nauczyciele, którzy zaangażowali się w popularyzacje astronomii w swoich szkołach, wyrazili chęć przystąpienia do projektu Wirtualnej Akademii Astronomii i uzyskali znaczące sukcesy wśród swoich uczniów.

Podczas pobytu w Toruniu cieszyliśmy się towarzystwem pracowników naukowych Instytutu Fizyki:
- Menadżera WAA - dr Katarzyny Książek
- dr hab. Włodzimierza Godłowskiego
- mgr Marcin Szpanko
z pracowni dydaktyki astronomii Uniwersytetu Opolskiego, a także studentów fizyki i doktorantów.
Cała grupa liczyła 26 osób.

Wyjazd był bardzo udany i pozostanie w pamięci na zawsze, a organizatorzy wygrali tym razem konkurs na najlepszą wycieczkę

I na koniec kolejne podziękowania dla p. Kasi Książek – tym razem za stworzenie możliwości spędzenia kilku dni przepojonych naukowa atmosferą  w samym sercu polskiej astronomii i jednocześnie w miłym gronie osób o tak bardzo zróżnicowanym wieku, ale połączonych wspólnymi zainteresowaniami.

Marzena DraszczukRelacja Niny z wyjazdu do Torunia
"Astronomiczny obóz naukowy, który był nagrodą dla wszystkich laureatów konkursu ,,Odkrywcy światów” okazał się wspaniałym doświadczeniem. Samo poznanie fantastycznego, zabytkowego Torunia, niezwykle malowniczego miasta, które jest kolebką polskiej astronomii, stanowiło nie lada atrakcję. Zwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika, oglądaliśmy zapierającą dech w piersiach iluminację fontann oraz odwiedziliśmy jedną z największych atrakcji Torunia – ,,Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy’’.  Było nam dane także posmakować atmosfery jednej z największych uczelni w Polsce. Nie tylko byliśmy zakwaterowani w akademiku Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, lecz również zwiedziliśmy sale wykładowe i laboratoria Instytutu Fizyki. Słuchaliśmy wykładów wybitnych naukowców – fizyków i astronomów, braliśmy praktyczny udział w zajęciach i warsztatach. Prowadziliśmy doświadczenia ze światłem laserowym i prawem odbicia, poznawaliśmy zasady inżynierii budowlanej, która zainteresowała małych i dużych uczestników wycieczki. Zarówno my-młodzież, jak i nasi wspaniali opiekunowie byliśmy zachwyceni wyposażeniem obserwatoriów astronomicznych. Również profesjonalny radioteleskop  i planetarium ,, Makrokosmos” wywarły na wszystkich  duże wrażenie. Jednak niezapomniane chwile przeżyliśmy bezsprzecznie podczas nocnych obserwacji nieba. Zgodnie ze słowami obecnych na obozie studentów fizyki, którzy twierdzili, że ,,sen jest dla humanistów”, godziny nocne spędzaliśmy na szukaniu galaktyk, mgławic, słuchając prelekcji astronomów, oglądając meteoryty  i zgłębiając tajemnice kosmosu. Nikt nie myślał o odpoczynku . Podczas wspólnego biesiadowania przy ognisku, mieliśmy okazję zawrzeć nowe znajomości i wymienić poglądy. A sprzyjała temu przyjemna atmosfera stworzona przez opiekunów. Chociaż te kilka dni wypełnione było po brzegi, wszyscy z żalem opuszczaliśmy niezwykły świat astronomii. Wiedza, którą zdobyliśmy na obozie i wspaniałe chwile na pewno za długo pozostaną w naszej pamięci. Ten wyjazd był cenną nagrodą, nie tylko dla miłośników astronomii, ale dla wszystkich ciekawych świata."

P.S. Toruńskie pierniki są przepyszne!
Nina B.


Materiały z wyjazdu:
Prezentacja filmowa zawierająca same zdjęcia (kliknąć prawym przyciskiem myszy i "zapisz jako")
Prezentacja z dokładną relacją z wyjazdu oraz hiperłączami (na żółto) do najciekawszych obiektów

oraz obszerna galeria:

I dzień w Toruniu
Rynek I M. Kopernik
Instytut Fizyki cz.I
Planetarium
Obserwatorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

II dzień
Młyn Wiedzy
Obserwatorium w Niedźwiadach

III dzień
Instytut Fizyki cz. II
„W Świecie Piernika”
Dom Kopernika
Toruńskie zabytki

IV dzień
Instytut Fizyki cz. III i FAMO