Otrzymaliśmy teleskop dla kółka astronomicznego :)

Po przeczytaniu w informatorze gminnym artykułu na temat działalności koła astronomicznego i osiągnięć naszych uczniów pracujących pod patronatem Uniwersytetu Opolskiego w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii, p. Andrzej Olszak z Pokoju postanowił przekazać pod opiekę młodzieży naszego gimnazjum swój własny teleskop, który kiedyś służył jego pasjom a obecnie odpoczywał nieco zapomniany.

Nie mieliśmy do tej pory żadnego instrumentu astronomicznego, a sukcesy uzyskaliśmy dzięki pracy przez Internet, który staje się coraz powszechniejszym narzędziem astronomów.

Nic jednak nie jest w stanie zastąpić obrazu otrzymanego bezpośrednio za pomocą tradycyjnych przyrządów optycznych. Dlatego bardzo cieszymy się z cennego podarunku.

Teleskop „Optisan Star 900114” pozwala zobaczyć przy sprzyjających warunkach planetę Saturn z pierścieniami oraz Jowisza z jego czterema największym księżycami, które kiedyś skonstruowaną przez siebie lunetą odkrył Galileusz. Udowodnił wtedy, iż nie jest prawdą, że wszystkie ciała krążą wokół Ziemi. Bezpośrednio potwierdził swoimi obserwacjami  heliocentryczną teorię naszego wielkiego rodaka – Mikołaja Kopernika. Na tarczy Jowisza widać też cienie galileuszowych księżyców.

Poza tym zobaczyć można również czapy polarne na Marsie, kontynenty oraz „morza”, fazy Wenus i Merkurego. Ponadto widać niebieskawe tarcze planety Uran i Neptuna. Można też zobaczyć wiele ciekawych obiektów (galaktyki, mgławice, gromady gwiazd) z katalogu Messiera.

Pan Andrzej dał nam oprócz teleskopu dwa poradniki na temat obserwowania nieba.

Panie Andrzeju -  DZIĘKUJEMY!!! :)

uczniowie i opiekun Wirtualnej Akademii Astronomii – Marzena Draszczuk