I miejsce w województwie w konkursie badawczym z astronomii!!!

Gratulacje dla Wojtka Nowaka!!!

Uczeń klasy IIA - Wojciech Nowak - 26 stycznia 2017 roku odebrał nagrodę w postaci cennego teleskopu za zdobycie I miejsca w konkursie badawczym z astronomii. W swojej pracy wykazał związek między ilością plam na Słońcu a aktywnością zorzową na Ziemi. Nie była to jego jedyna nagroda. Wojtek wraz ze swoją nauczycielką Panią Marzeną Draszczuk otrzymał zaproszenie na pięciodniowy astronomiczny obóz naukowy organizowany przez Uniwersytet Opolski w okolicach Rzeszowa. Uroczystość wręczenia nagród poprzedził ciekawy wykład dr Tomasza Mrozka z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Aktywne Słońce. Dar czy zagrożenie?”. Laureatowi towarzyszyło 29 uczniów naszego gimnazjum, którzy również zostali zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród (wyjazd był dla nich bezpłatny). Stanowili oni najbardziej entuzjastycznie oklaskującą grupę na całej sali.

Uczniowie naszego gimnazjum kolejny rok z rzędu uczestniczą w projekcie Wirtualnej Akademii Astronomii pod opieką Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. W związku z tym mają możliwość brać udział w wykładach na naszej uczelni oraz innych zajęciach (wyjazdy na inne uczelnie, do planetarium w Chorzowie, na obserwacje). Jedną z możliwości jakie daje WAA jest uczestniczenie w wielu konkursach (fotograficznym, literackim, plastycznym). Największy prestiż ma jednak konkurs na pracę badawczą. Ma ona mieć charakter naukowy i powinna się wiązać z własnymi obserwacjami. Można je dokonywać nie tylko wizualnie ale i za pomocą Internetu, który stał się dziś źródłem wielu informacji. W tym roku z całej Opolszczyzny zgłoszonych zostało ok. 50 prac.

Marzena Draszczuk - opiekun Wirtualnej Akademii Astronomii

 

Publikacja naukowa naszej uczennicy Niny Bąkowskiej w czasopiśmie Urania

Praca naszej byłej uczennicy Niny Bąkowskie (obecnie jest uczennicą LO III w Opolu), ukazała się w ogólnopolskim czasopiśmie poświęconym astronomii. Artykuły do Uranii opracowywane są przez zawodowych astronomów, toteż publikacja pracy napisanej przez naszą uczennicę jest ogromnym wyróżnieniem zarówno dla nie samej, jak i dla naszej szkoły. Pisała ją będąc w drugiej klasie naszego gimnazjum!

Nie jest to jedyny sukces Niny. Kolejna jej praca na temat Słońca również znalazła uznanie komisji konkursowych zarówno na uniwersytecie w Opolu (przyp. Nina zdobyła za nią II miejsce w konkursie WAA) jak i podczas jej pozakonkursowego wystąpienia na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu.

Czytaj więcej...

Sukces Niny Bąkowskiej z PG w Pokoju na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium AstronomicznymGdy 14 marca otrzymałam maila od dr hab. prof. UMK Macieja Mikołajewskiego, w którym m.in. pisał: - „Bardzo miło mi poinformować, że działania Pani szkoły, Pani uczniów i Pani osobiście zostały zauważone w konkursie Redakcji Uranii "Nasza przygoda z astronomią" jako wyróżniające się (…) z przyjemnością informuję, że dla jednej z Waszych uczennic, kol. Niny Bąkowskiej Redakcja chciałby ufundować nagrodę specjalną w postaci nadzwyczajnego zakwalifikowania do Finału XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu (OMSA) w dniach 18-21 marca b.r. z pracą pt. "Badanie faz Księżyca oraz ich wpływu na poziom wody mórz i oceanów na Ziemi"

Czytaj więcej...

II miejsce i wyróżnienie dla naszych uczennic Niny i Dominiki w drugiej edycji konkursu badawczego „Odkrywca światów” organizowanego przez Uniwersytet Opolski!

W ramach projektu Wirtualnej Akademii Astronomii Uniwersytet Opolski zaprosił 9-cio osobową grupę naszych uczniów na wykład pt. „Jak zbudowany jest Wszechświat”, który wygłosi dr hab. Grzegorz Michałek z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Miał on miejsce 18 grudnia 2014r. w dużej sali wykładowej uniwersytetu o godz. 12. Do Opola dojechaliśmy autokarem finansowanym przez uniwersytet. Towarzyszyła nam liczna grupa młodzieży z LO w Dobrzeniu Wielkim, która rozwija swoje astronomiczne zainteresowania pod opieką p. Jolanty Kasprzyk. Był to już kolejny nasz wspólny wyjazd.
Po wykładzie miało miejsce wręczenie nagród za prace zgłoszone do konkursu o charakterze naukowym. Duża sala wykładowa była całkowicie zapełniona przez uczniów z różnych szkół z całego województwa.
Uczennice PG w Pokoju - Nina Bąkowska i Dominika Kowalska przystąpiły do drugiej edycji konkursu badawczego i napisały prace, które i tym razem zwróciły uwagę naukowców Instytutu Fizyki UO.
Nina otrzymała II nagrodę, a Dominika wyróżnienie. Podczas odbioru nagród były oklaskiwane nie tylko przez uczniów szkół z Opola, ale również przez koleżanki i kolegę ze swojej szkoły, którzy po raz pierwszy mieli możliwość zwiedzić nasz uniwersytet i poczuć jego naukową atmosferę. Nina w nagrodę otrzymała statyw pasujący do teleskopu - nagroda za I miejsce, którą otrzymała w pierwszej edycji konkursu w czerwcu, a także lornetkę do obserwacji astronomicznych. Natomiast Dominika, której według słów p. dr Katarzyny Książek wręczającej nagrody, bardzo niewiele zabrakło tym razem do miejsca na podium, otrzymała za wyróżnienie książkę „Kosmos” - przepięknie wydaną, grubą, ciężką i obfitującą w wiele ciekawych fotografii.

Opiekun Wirtualnej Akademii Astronomii w PG w Pokoju - Marzena Draszczuk

Czytaj więcej...

Obóz naukowy w Toruniu

W połowie września uczestniczyłyśmy w organizowanym przez Uniwersytet Opolski pięciodniowym obozie naukowym, który był nagrodą dla Niny Bąkowskiej za zajęcie I miejsca w konkursie badawczym „Odkrywca światów” , natomiast mnie nagrodzono za wyniki uzyskane przez moich uczniów. Przypomnę, że Nina otrzymała już w czerwcu cenny teleskop a praca Dominiki Kowalskiej była wyróżniona  i nagrodzona książką.

Zaproszenie na obóz otrzymali laureaci, czyli zdobywcy trzech pierwszych miejsc w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Docenieni zostali także opiekunowie laureatów, czyli  nauczyciele, którzy zaangażowali się w popularyzacje astronomii w swoich szkołach, wyrazili chęć przystąpienia do projektu Wirtualnej Akademii Astronomii i uzyskali znaczące sukcesy wśród swoich uczniów.

Podczas pobytu w Toruniu cieszyliśmy się towarzystwem pracowników naukowych Instytutu Fizyki:
- Menadżera WAA - dr Katarzyny Książek
- dr hab. Włodzimierza Godłowskiego
- mgr Marcin Szpanko
z pracowni dydaktyki astronomii Uniwersytetu Opolskiego, a także studentów fizyki i doktorantów.
Cała grupa liczyła 26 osób.

Wyjazd był bardzo udany i pozostanie w pamięci na zawsze, a organizatorzy wygrali tym razem konkurs na najlepszą wycieczkę

I na koniec kolejne podziękowania dla p. Kasi Książek – tym razem za stworzenie możliwości spędzenia kilku dni przepojonych naukowa atmosferą  w samym sercu polskiej astronomii i jednocześnie w miłym gronie osób o tak bardzo zróżnicowanym wieku, ale połączonych wspólnymi zainteresowaniami.

Marzena DraszczukRelacja Niny z wyjazdu do Torunia
"Astronomiczny obóz naukowy, który był nagrodą dla wszystkich laureatów konkursu ,,Odkrywcy światów” okazał się wspaniałym doświadczeniem. Samo poznanie fantastycznego, zabytkowego Torunia, niezwykle malowniczego miasta, które jest kolebką polskiej astronomii, stanowiło nie lada atrakcję. Zwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika, oglądaliśmy zapierającą dech w piersiach iluminację fontann oraz odwiedziliśmy jedną z największych atrakcji Torunia – ,,Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy’’.  Było nam dane także posmakować atmosfery jednej z największych uczelni w Polsce. Nie tylko byliśmy zakwaterowani w akademiku Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, lecz również zwiedziliśmy sale wykładowe i laboratoria Instytutu Fizyki. Słuchaliśmy wykładów wybitnych naukowców – fizyków i astronomów, braliśmy praktyczny udział w zajęciach i warsztatach. Prowadziliśmy doświadczenia ze światłem laserowym i prawem odbicia, poznawaliśmy zasady inżynierii budowlanej, która zainteresowała małych i dużych uczestników wycieczki. Zarówno my-młodzież, jak i nasi wspaniali opiekunowie byliśmy zachwyceni wyposażeniem obserwatoriów astronomicznych. Również profesjonalny radioteleskop  i planetarium ,, Makrokosmos” wywarły na wszystkich  duże wrażenie. Jednak niezapomniane chwile przeżyliśmy bezsprzecznie podczas nocnych obserwacji nieba. Zgodnie ze słowami obecnych na obozie studentów fizyki, którzy twierdzili, że ,,sen jest dla humanistów”, godziny nocne spędzaliśmy na szukaniu galaktyk, mgławic, słuchając prelekcji astronomów, oglądając meteoryty  i zgłębiając tajemnice kosmosu. Nikt nie myślał o odpoczynku . Podczas wspólnego biesiadowania przy ognisku, mieliśmy okazję zawrzeć nowe znajomości i wymienić poglądy. A sprzyjała temu przyjemna atmosfera stworzona przez opiekunów. Chociaż te kilka dni wypełnione było po brzegi, wszyscy z żalem opuszczaliśmy niezwykły świat astronomii. Wiedza, którą zdobyliśmy na obozie i wspaniałe chwile na pewno za długo pozostaną w naszej pamięci. Ten wyjazd był cenną nagrodą, nie tylko dla miłośników astronomii, ale dla wszystkich ciekawych świata."

P.S. Toruńskie pierniki są przepyszne!
Nina B.


Materiały z wyjazdu:
Prezentacja filmowa zawierająca same zdjęcia (kliknąć prawym przyciskiem myszy i "zapisz jako")
Prezentacja z dokładną relacją z wyjazdu oraz hiperłączami (na żółto) do najciekawszych obiektów

oraz obszerna galeria:

I dzień w Toruniu
Rynek I M. Kopernik
Instytut Fizyki cz.I
Planetarium
Obserwatorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

II dzień
Młyn Wiedzy
Obserwatorium w Niedźwiadach

III dzień
Instytut Fizyki cz. II
„W Świecie Piernika”
Dom Kopernika
Toruńskie zabytki

IV dzień
Instytut Fizyki cz. III i FAMO