,,INNA LEKCJA HISTORII-WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA’’


26.03.2019 r. klasy III Publicznego Gimnazjum w Pokoju wybrały się na wycieczkę do Oświęcimia- Brzezinek. Wyjazd miał miejsce spod szkoły o godz. 8.00 pod opieką pań E. Banasiak i M. Markowskiej.

Uczniowie po wcześniejszym przygotowaniu ruszyli w trasę. Celem wyprawy było pokazanie młodzieży, czym stało się okrucieństwo II wojny światowej i zrozumienie takich pojęć jak: ,, faszyzm, nacjonalizm, Holokaust”.

 

Po przybyciu na miejsce czekała na nas bardzo miła przewodniczka, pani Małgosia. Gimnazjaliści z użyciem słuchawek i odpowiednich odbiorników wysłuchali przejmującej prelekcji dotyczącej selekcji i egzystencji w obozie.  Uczniowie podczas zwiedzania zrozumieli ironię słów umieszczonych nad wejściową bramą :  ,,  Arbeit macht frei’’. Patrząc na ekspozycje, mogli się przekonać na własne oczy, jak niewiele wówczas znaczyło życie ludzkie. Młodzież w czasie obserwacji zadawała stosowne pytania lub w milczeniu snuła własne refleksje. Później pod ,,Ścianą Śmierci zapaliła znicze i oddała hołd zgładzonym. Całość zwiedzania dopełniła wizualizacja obrazów przygotowana w specjalnie przystosowanym do tego pawilonie. Młodzież uczestniczyła również w ,,burzy mózgów ‘’ przygotowanej przez panią przewodnik. Wielu uczestników wyjazdu pokazało bardzo dobrą znajomość historii z tego okresu.

Zwiedzając Oświęcim i Brzezinkę, gimnazjaliści wykazali  się właściwą postawą. Wyjazd stał się doskonałą lekcją historii o NASZEJ OJCZYŹNIE.

E. Banasiak