Podróż do stolicy Dolnego Śląska

20 grudnia 2018 roku 38 uczniów Szkoły Podstawowej w Domaradzu i 10 gimnazjalistów z Publicznego Gimnazjum w Pokoju wybrało się na wspólną wycieczkę do Wrocławia.

Jej pierwszym etapem był pobyt młodzieży w Teatrze Polskim, gdzie wystawiano sztukę na motywach Opowieści wigilijnej Karola Dickens’a. Przedstawienie miało nowatorską formę, ponieważ poza klasycznymi tekstami angielskiego pisarza, towarzyszyły mu pokazy akrobatyczne. Młodzi stypendyści  Fundacji Wspierania Kultury Ruchu OCELOT w Legnicy, wybitnie uzdolnieni i jeszcze bardziej odważni zafundowali widzom barwny pokaz swoich umiejętności. W połączeniu z pięknym przekazem moralnym utworu Dickens’a, niesamowitymi efektami laserowych świateł i przejmującą muzyką widzowie otrzymali wspaniały świąteczny prezent.

Pełni wrażeń uczestnicy wycieczki udali się po ich następną dawkę do Afrykarium znajdującego się na terenie wrocławskiego ZOO. Tam można było podziwiać okazy afrykańskiej fauny, przede wszystkim wodnej. Olbrzymie, przejrzyste akwaria, w których pływają setki egzotycznych ryb, olbrzymie manaty, foki uchatki i zabawne malutkie pingwiny. Szklany tunel zamieszkały przez płaszczki i rekiny zdające się wręcz ocierać o zwiedzających, jeziorko z rodziną hipopotamów, terrarium stanowiące królestwo pokaźnego krokodyla…Do tego bujna prawdziwie egzotyczna roślinność, gorący i wilgotny klimat, szybujące wolno ptaki składają się na nieomal doskonałe złudzenie pobytu na Czarnym Lądzie. Afrykarium w pełni zasługuje na swoją nazwę i olbrzymią popularność wśród turystów.

Zwieńczeniem pobytu stała się wizyta na jarmarku świątecznym. Rynek Starego Miasta w ten wyjątkowy czas w roku zachwyca wystrojem. Wszędzie błyszczą kolorowe światła, stoją przepięknie ozdobione choinki, niosą się różne zapachy, dźwięczą melodie kolęd. Odnosi się wrażenie, że można tam kupić wszystko – od pierniczków po wędzone szynki i pitne miody. Dziesiątki ludzi poszukujących prezentów dla bliskich, kuglarze, wróżbici… Słowem jarmark jak sprzed wieków!

Wrocław żegnał młodzież gęsto sypiącym śniegiem zapowiadającym zbliżające się magiczne święta Bożego Narodzenia. Syci wrażeń, lekko zmęczeni uczniowie obu szkół wracali do domów.

B. Leśnik