Wyjazd do Opola

Film z Wirtualnej Akademii Astronomii.

Dnia 19 listopada uczniowie Gimnazjum w Pokoju wzięli udział w wyjeździe do Opola. W wycieczce uczestniczyli również uczniowie Szkół Podstawowych z Domaradza i Pokoju. Pobyt w Opolu rozpoczęliśmy od zwiedzania ciekawych obiektów architektonicznych. Odwiedziliśmy zbudowaną z czerwonej cegły katedrę. Rynek, który zachował średniowieczny kształt, a w jego sercu znajduje się dostojny ratusz. Podziwialiśmy urokliwe kamieniczniczki oraz najstarszy kościół  Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha położony na najwyższym, górującym nad miastem wzniesieniu.

Następnie udaliśmy się na wzgórze uniwersyteckie, gdzie w zabytkowym obiekcie Collegium Maius znajduje się Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Uczniowie odwiedzili pięć sal, w których możemy zobaczyć tematycznie rozmieszczone eksponaty oraz wystawy. Zaciekawienie wśród uczniów wywołała wystawa paleontologiczna przedstawiająca okazy sprzed około 220 milionów lat. Obecnie w muzeum znajduje się wystawa poświęcona odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Dzięki niej uczniom przybliżono twórczość wybranych artystów, którzy w swoich dziełach upamiętnili to ważne wydarzenie historyczne.

Ostatnim punktem programu wycieczki była VI inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii (WWA), która odbyła się w auli wydziału fizyki na  Uniwersytecie Opolskim. Podczas inauguracji wysłuchaliśmy wykład pt. „Dlaczego warto obserwować niebo”. Wygłosił go Grzegorz Sęk z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Dzięki nawiązaniu współpracy z WWA uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wykładach, warsztatach i obserwacjach astronomicznych.

W drodze powrotnej uczniowie wymieniali się wrażeniami oraz pytali o kolejny wyjazd. Taka forma zorganizowanej wycieczki bardzo spodobała się uczniom, niektórzy po raz pierwszy przekroczyli mury uniwersyteckie, zasiedli w auli oraz mogli poczuć się jak studenci. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie. Była to wycieczka o wielu wymiarach, ponieważ były w niej elementy historyczne, regionalne, naukowo-astronomiczne a także integracyjne.

 

 

Monika Żołnowska