W hołdzie Niepodległej…

Dziewiąty  października dla wielu uczniów w Polsce był dniem trudnych zmagań z polską ortografią. Tego dnia miały miejsce eliminacje szkolne w Wojewódzkim Dyktandzie Niepodległości, Po polsku o historii, stanowiącego element obchodów narodowego święta – stulecia odzyskania niepodległości. Na Opolszczyźnie organizatorem imprezy jest II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Opolu, odbywa się również w 8 innych województwach Polski.

W Szkole Podstawowej im Jakuba Kani w Domaradzu wzięło w nim udział 37 uczniów reprezentujących  dwie kategorie wiekowe: klasy IV – VI(26 uczniów) oraz klasy VII – VIII(11 uczniów) i w tej samej kategorii 10 uczniów Publicznego Gimnazjum w Pokoju. Poufny tekst dyktanda organizatorzy przesłali koordynatorom projektu. Mieli oni za zadanie przygotować wzorcowe czytanie tekstu. Uczestnicy zaczęli pisanie o godzinie 13:00, tak samo we wszystkich placówkach. Dyktando dla obu kategorii wiekowych było naprawdę trudne, szczególnie pisownia nazw organizacji, partii, liczebników porządkowych. Biedziły się odświętnie ubrane dzieci, starali się lektorzy. Niestety, żadnemu z uczniów nie udało się zakwalifikować do kolejnego etapu dyktanda. Nic dziwnego – nie od dzisiaj wiadomo, że nasza ortografia należy do najtrudniejszych w Europie.

Jednak wszyscy uczestnicy wykazali się piękną postawą. Starali się z całych sił okazać szacunek Polsce obchodzącej setną rocznicę odzyskania niepodległości. Zrobili to najpiękniej jak potrafili – dbając o poprawność ojczystego języka.

Serdecznie gratulujemy uczniom, którzy wierzyli w swoje siły i starali się wygrać.

 

 Koordynatorki dyktanda:

 Bożena Leśnik (gimnazjum oraz klasy VII – VIII Szkoły Podstawowej w Domaradzu)

 Patrycja Fiutek (klasy IV – VI Szkoła Podstawowa im. J. Kani w Domaradzu)