Wycieczka do Jura Parku w Krasiejowie

Dnia 5 października 2017 roku uczniowie oraz nauczyciele, którzy biorą udział w projekcie Razem dla lepszej edukacji w Powiecie Namysłowskim pojechali do Jura Parku w Krasiejowie. Przygoda rozpoczęła się od krótkiej przejażdżki koleją w Tunelu Czasu, podczas której zapoznaliśmy się ze zmianami ewolucyjnymi na naszej planecie. Byliśmy świadkami Wielkiego Wybuchu, kształtowania się powierzchni ziemi, pojawiania się na naszej planecie kolejnych form życia, wielkiego wymierania gatunków i ponownego odradzania się życia na ziemi. Dowiedzieliśmy się m.in., że wiele gatunków miało kiedyś olbrzymie rozmiary spowodowane większą zawartością tlenu w powietrzu.

Po wyjściu z tunelu uczniowie „przenieśli się” w czasie o ok. 200 milionów lat wstecz, do ery mezozoicznej. Przechodziliśmy kolejno przez epokę triasu, jury i kredy obserwując makiety gadów mezozoicznych. Przewodnik zatrzymywał się przed najciekawszymi okazami i opowiadał o szczegółach ich budowy, trybie życia i przystosowaniach do życia w środowisku wodnym, lądowym i powietrznym. Spotkaliśmy tam wiele ciekawych dinozaurów. Największe zainteresowanie wywołał Tyranozaur Rex, który wbrew pozorom podobno odstraszał rywali swoim odorem, a nie wyglądem i zębami. Uczniowie chętnie fotografowali się przed największym gadem roślinożernym brontozaurem. Niektóre gady zadziwiały nas swoimi cechami budowy, np. kształtem głowy, kolorem, budową kończyn lub sposobem poruszania się i zdobywania pokarmu. Obejrzeliśmy prawdziwe odkrywki paleontologiczne w szklanym pawilonie. Zobaczyliśmy niezwykłe nagromadzenie skamieniałych kości dinozaurów na terenie Krasiejowa. Pan przewodnik wyjaśnił, że to woda naniosła martwe szczątki zwierząt w to miejsce i z czasem uległy one skamienieniu.

Kolejnym punktem wycieczki było oceanarium, gdzie zobaczyliśmy morskie gady mezozoiczne w ich naturalnym środowisku. Obraz był tak realistyczny, że mieliśmy wrażenie, iż dzieje się to naprawdę. Jednak największą atrakcją okazało się kino 5D. Obrazy podziemi były tak bardzo rzeczywiste, że wywołały wiele dreszczy i emocji. Uczniowie mieli złudzenie, że jadą z zawrotną prędkością kolejką podziemną, ulegają kolizjom, wywrotkom, spadają z dużej wysokości, są zalewani wodą i zza rogu wychylają się straszne gady.

Na koniec wycieczki udaliśmy się do Muzeum Ewolucji Człowieka. Tam uczniowie zobaczyli na makietach i animacjach jakim zmianom podlegał człowiek na przestrzeni lat, jak ewoluowało jego ciało, a w szczególności mózg. Jak zmieniał się tryb życia form przedludzkich i ludzkich i jakie czynniki środowiska miały wpływ na pojawienie się dzisiejszego Homosapiens.

Wszystkim uczestnikom wycieczka bardzo się podobała. Co prawda, pogoda nie była idealna, ale przyjemne wspomnienia oraz wiedza o minionych erach w dziejach ziemi z pewnością pozostaną w pamięci.

Opracowały: Wiktoria Gil, Natalia Szewczyk

przy wsparciu Elżbiety Gosławskiej