Zwiedzamy Wrocław

Dnia 8 listopada 2017r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pokoju wraz z nauczycielkami R. Dąbrowską, I. Sonką i A. Kalbrun wybrali się do Wrocławia, aby poznać jego historię i ciekawostki z nim związane. Zwiedzanie rozpoczęto od wrocławskiego Rynku, który otoczony jest pięknymi i kolorowymi kamienicami. W centrum miasta znajduje się unikatowy Stary Ratusz oraz posąg Aleksandra Fredry, któremu jak się okazuje, często ginie pióro. Pani przewodnik pokazała wycieczkowiczom miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się tzw. „Klatka Głupców” przeznaczona dla niesfornych mieszkańców miasta. Piękne widoki można było zaobserwować na Ostrowie Tumskim, gdzie znajduje się wiele kościołów. Odwiedzono także progi Uniwersytetu Wrocławskiego, nad którego wejściem wypisane są Cnoty Kardynalne. Ciekawym miejscem okazały się Stare Jatki - ulica, na której jest wiele pracowni artystycznych. W średniowieczu handlowano tutaj zwierzętami. Na pamiątkę tych wydarzeń we wschodniej części Jatek umieszczano figury zwierząt rzeźnych. Zwiedzanie Wrocławia nie mogłoby się obejść bez odszukania słynnych krasnoludków m.in. Życzliwka czy Obżartucha. Uczniom udało się znaleźć ich zaledwie 20 spośród 335.

Kolejnym punktem wycieczki była Panorama Racławicka, w której podziwialiśmy ogromne malowidło pochodzące z XIX w., autorstwa J. Styki i W. Kossaka. Uczniowie poznali wiele faktów na temat bitwy pod Racławicami, w której dowódcą wojsk powstańczych był  Tadeusz Kościuszko.

Ogromną atrakcją dla jej uczestników był pobyt w parku trampolin „Go Jump”. Uczniowie świetnie się bawili, a godzina aktywności fizycznej, była dla wszystkich zdecydowanie niewystarczająca. Miłym akcentem na zakończenie wycieczki był posiłek w Mc Donald’s.

Wycieczka była bardzo udana, mimo pochmurnej jesiennej pogody.

Natalia Szewczyk – uczennica klasy II B