Tydzień Szekspirowski w Publicznym Gimnazjum w Pokoju

Z okazji przypadającej w tym roku 400 rocznicy śmierci angielskiego dramaturga i poety Williama Szekspira w Publicznym Gimnazjum w Pokoju zorganizowano obchody poświęcone pisarzowi pt. Tydzień Szekspirowski. W dniach 5 – 9 grudnia odbyły się liczne konkursy. Były to: Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Szekspira, Konkurs Znajomości Lektury „Romeo i Julia”, Konkurs Recytatorski fragmentów utworów Szekspira, Konkurs Epistolograficzny „Listy do Julii lub do Romea”, Konkurs Plastyczny na plakat reklamujący sztukę Szekspira. Oprócz tego na głównym korytarzu szkoły uczniowie mogli obejrzeć gazetkę ścienną poświęconą dramaturgowi, zapoznać się z jego dziełami na wystawie książek Szekspira, które zostały wypożyczone z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pokoju oraz poznać cytaty z utworów Szekspira, które funkcjonują w języku codziennym. We wtorek 6 grudnia wszystkie klasy uczestniczyły w projekcji filmów. Klasy pierwsze obejrzały filmową adaptację Romea i Julii, klasy trzecie Makbeta. Klasy drugie zapoznały się z życiem w epoce elżbietańskiej na podstawie filmu Zakochany Szekspir.

 

 

Wyniki przeprowadzonych konkursów:

Konkurs Recytatorski:

I miejsce – Wiktoria Sciana i Dawid Olszacki z kl. IIIA

II miejsce – Łucja Prusik i Aleksandra Kowalczyk z kl. IIA oraz Emilia Łakomy z kl. IA

Konkurs Epistolograficzny Listy do Julii lub do Romea:

I miejsce – Kamil Kucharski z kl. IIA oraz Maria Duraj z kl. IIIA

II miejsce – Jadwiga Wacławik z kl. IIIB

III miejsce – Natalia Symala z kl. IIIA

wyróżnienia – Jakub Dębski z kl. IA oraz Paulina Żurawka z kl. IB

Konkurs Znajomości Lektury Romeo i Julia

I miejsce – Emilia Łakomy i Daria Jasińska z kl. IA

Konkurs Wiedzy o Życiu i twórczości W.Szekspira

I miejsce – Karolina Stiler i Wiktoria Sciana z kl. IIIA

II miejsce – Magdalena Arendarska i Filip Ciurla z kl. IIA

III miejsce – Wiktoria Gil i Natalia Szewczyk z kl. IB

Konkurs Plastyczny na Plakat

Przyznano tylko jedno wyróżnienie – klasie IIIA za plakat reklamujący sztukę Romeo i Julia. Miejsc punktowanych nie przyznano, ponieważ pozostałe prace nie spełniały kryteriów konkursowych.

Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy!  Udział w konkursach na pewno poszerzył waszą wiedzę i mamy nadzieję, że rozbudził zainteresowanie życiem i twórczością tego wielkiego angielskiego dramaturga.

Elżbieta Gosławska