Obchody VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

Dnia 30.09. 2016r w naszej szkole obchodziliśmy VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym Organizatorem ŚDTM było Wydawnictwo WKM Rachmistrz. Zostało ono założone w 1995 roku przez Andrzeja Grabowskiego, twórcę kart Grabowskiego oraz pomysłodawcę Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.Ta akcja edukacyjna jest bezpłatna i odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. Jej celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki.Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób i jest okazją do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.W tym roku do akcji zgłosiło się 2977 szkół. Otrzymaliśmy licencję Organizatora Lokalnego, upoważniającą do organizacji tego wydarzenia. Główny Organizator udostępnił nam materiały niezbędne do przeprowadzenia ŚDTM takie jak: losy, logo, plakaty, scenariusze gier i wiele innych.

 

  • Tydzień przed planowanym świętem wykonaliśmy gazetkę ścienną z informacjami związanymi z” VI Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia”.
  • Na korytarzach rozlepiono plakaty, które umożliwiały naszym uczniom powtórzenie tabliczki mnożenia.
  • Od 26.09 - 29.09 2016r. nasi gimnazjaliści mieli możliwość wzajemnego sprawdzania się ze znajomości tabliczki mnożenia ("Hasło dnia", "Spacery matematyczne").
  • Dnia 30.09. 2016r. odbył się apel szkolny na którym pan dyrektor Henryk Łapszyński otworzył obchody VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, a koordynator Leokadia Dawid przedstawiła program akcji.
  • Na przerwach ( w holu naszej szkoły) komisje egzaminacyjne przeprowadzały egzaminy ustne, a na lekcjach w niektórych klasach- egzaminy pisemne.

Każda osoba, która odpowiedziała (ustnie lub pisemnie) na 5 pytań z losu, otrzymywała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację.Na lekcjach uczniowie rozwiązywali łamigłówki związane z tabliczką mnożenia.Gościliśmy również uczniów VI klasy ze Szkoły Podstawowej z Pokoju, którzy z nami wzięli udział w tym święcie. W związku z tym, że w tym dniu około 40 uczniów było na wycieczce w Niemczech odpytywanie tabliczki mnożenia odbyło się również w poniedziałek 3.10.2016r.   

Cieszymy się , że młodzież chętnie uczestniczyła w tej akcji, przy tym świetnie się bawiąc, a niektórzy mieli okazję nadrobić „tabliczkowe” zaległości.

  Koordynator akcji: Leokadia Dawid-nauczycielka matematyki