Wycieczka do Niemiec


 

W dniach 2-3 października 2015 r. odbyła się wycieczka do Cottbus i Drezna dla 36 uczniów Publicznego Gimnazjum w Pokoju. Był to wyjazd dla uczniów uczących się języka mniejszości narodowej niemieckiej i został sfinansowany przez Stowarzyszenie Pokój OPP. Opiekunami na wycieczce były Panie Elżbieta Gosławska, Grażyna Łapszyńska i Klaudia Bilińska oraz Pan Roman Letki. 

Młodzież zwiedziła stare łużyckie miasto Cottbus (Chocibórz) pamiętające czasy Bolesława Chrobrego. Ciekawostką w tym mieście są dwujęzyczne nazwy ulic: po niemiecku i łużycku (język słowiański, bardzo przypominający język polski). Uczniowie uczestniczyli w pokazie astronomicznym w miejscowym planetarium na temat możliwości powstania życia na innych planetach. Po południu grupa pojechała do manufaktury Felicitas, która wytwarza czekoladę opartą na starych recepturach belgijskich. Uczniowie degustowali czekoladę pitną i stałą, obejrzeli film o wytwarzaniu ozdobnych czekoladowych figurek i pralinek. Potem w trakcie warsztatów każdy własnoręcznie ozdobił dla siebie blok czekoladowy, który zabrał do domu na pamiątkę.

Drugi dzień wycieczki młodzież spędziła w Dreźnie na zwiedzaniu zabytkowych obiektów. Uczniowie obejrzeli Operę Sempera, kościoły oraz słynny Zwinger. Zwiedzili Galerię Starych Mistrzów, gdzie podziwiali Madonnę Sykstyńską Rafaela Santi, której kopia znajduje się w kościele katolickim w Pokoju. Ciekawym miejscem było Muzeum Matematyczno-Fizyczne z kolekcją zegarów i przyrządów astronomicznych. Wycieczkowicze podążali śladami Carla Marii von Webera w Dreźnie. Zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem kompozytora obok opery i zwiedzili jedyne na świecie muzeum poświęcone temu romantycznemu muzykowi.

Elżbieta Gosławska – kierownik wycieczki