11 listopada- Święto Niepodległości w Publicznym Gimnazjum w Pokoju

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli w zaborach ruskim, pruskim i austriackim, jest jedną z najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce. Uzyskanie wolności było procesem stopniowym.
We wtorek, 11 listopada, obchodziliśmy 96. rocznicę tego wydarzenia. Był to dzień wolny od pracy ,wielu Polaków spędziło go z rodziną lub na aktywnym wypoczynku.
W naszej szkole kl.IIIB wraz z innymi gimnazjalistami uczciła święto w dniu 14 listopada przygotowując patriotyczny apel. Na początku dwóch prezenterów przypomniało, jak tragiczne i złożone losy miała Polska. Uczniowie także recytowali wiersze znanych poetów, tj. K. Wierzyński, A. Słonimski, K.K.Baczyński, Z. Herbert. Młodzież śpiewała pieśni: ,,Rotę, Pierwszą Brygadę, Maszerują strzelcy, Rozkwitały pąki białych róż, Czerwone maki na Monte Cassino ‘’. Wszystkie deklamacje wzbogacała muzyka poważna.

Uczniowie słuchali uważnie, zachowując odpowiednią postawę. Na zakończenie przedstawienia uczestnicy uroczyście odśpiewali hymn narodowy.
Była to doskonała lekcja patriotyzmu.

Wychowawca: E. Banasiak