Poznaj świat - spotkanie z Tajlandią

Podróże kształcą (po angielsku Travel broadens the mind). To przysłowie znają wszyscy. Dzięki podróżom można pogłębić wiedzę z geografii, dowiedzieć się na temat zwyczajów ludzi różnych wyznań i narodowości, zobaczyć egzotyczną przyrodę, poznać nazwy owoców i potraw, których nie ma w naszym kraju, sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego w typowych sytuacjach komunikacyjnych. Z podróżowaniem mieliśmy okazję się spotkać podczas „Wieczoru Tajskiego” zorganizowanego przez panią Elżbietę Gosławską. Nasza nauczycielka języka angielskiego opowiedziała nam o swoich wrażeniach i przeżyciach z wyjazdu do Tajlandii oraz pokazała zdjęcia z tego egzotycznego kraju.
„Wieczór Tajski” odbył się 21 listopada 2014 roku w piątek w ramach planowanego cyklu spotkań pt. Poznaj świat. O godzinie 17:00 przyszliśmy do szkoły. Najpierw obejrzeliśmy film znanego podróżnika W. Cejrowskiego pt. „Azja”, który wprowadził nas w tematykę kultury azjatyckiej. Potem wysłuchaliśmy opowieści pani E. Gosławskiej. Wspaniałe zdjęcia, opis przeżyć, egzotyczna kultura, zabytki, inne zwyczaje ludzi, a także religia buddyjska i życie ludzi zgodnie z jej filozofią sprawiły, że przez chwilę czuliśmy się jakbyśmy byli w Tajlandii. Atrakcją była również pyszna tajska kolacja przyrządzona przez panią Duraj. Każdy z nas próbował nauczyć się sztuki jedzenia pałeczkami. Dla niektórych był to nie lada wyczyn. Uczniowie naszej szkoły byli bardzo ambitni i tylko nieliczni zdecydowali się jeść widelcem.
Po kolacji czekał nas film pt. „Most na rzece Kwai”, który zdobył aż siedem Oscarów. Opowiadał o brytyjskich żołnierzach w niewoli w czasie II wojny światowej, którzy muszą zbudować dla Japończyków most przez dżunglę. Najważniejsza jest jednak tytułowa rzeka, o której opowiadała nam nasza pani i pokazywała współczesne zdjęcia rzeki, mostu i resztek mostu z czasów wojny.
Drugą projekcją był film pt. „Kundun” opowiadający o dzieciństwie i latach młodości obecnego Dalajlamy – duchowego przywódcy mnichów tybetańskich.
Noc spędziliśmy na rozmowach. Tylko nielicznym udało się zasnąć. Wszystkim „Wieczór Tajski” ogromnie się podobał. Uczniowie gimnazjum liczą na kolejne ciekawe opowieści pani Elżbiety Gosławskiej o podróżach. Może coś o Chinach?...

Dominika Kowalska