OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KOBIET W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W POKOJU

Jak co roku ósmego marca przypada święto Pań. Niewielu z nas pamięta, że początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15000 pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla nich.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.

Podobnie rzecz się miała w naszej szkole. Siódmego marca (w piątek) wszystkie Panie i koleżanki z poszczególnych klas zostały obdarowane kwiatami i słodyczami, a zadbali o to mężczyźni. Już od rana byli zabiegani, choć humor im dopisywał. Cały finał znalazł swoje odzwierciedlenie na apelu przygotowanym przez klasę IIB pod nadzorem mgr Elżbiety Banasiak. Na początku młodzież przedstawiła widowisko ,,Bezpieczny Internet” i w ten sposób zwróciła uwagę na problem e- uzależnień, a później rozpoczęła się prawdziwa zabawa: klasy rozpoznawały wykonawców i tytuły polskich piosenek poświęconych kobietom. Później chłopcy, wczuwając się w role pań, ubierali odpowiednie stroje i trudzili się z makijażem. Na wszystkich twarzach pojawiały się uśmiechy. Koleżanki z klas dopingowały swoim przedstawicielom. Zwycięzców nagradzano oklaskami i słodyczami. Aby uświetnić ten wspaniały dzień Samorząd Uczniowski pod przewodnictwem mgr Izabeli Matuszewskiej złożył życzenia i podziękował wszystkim Paniom oraz koleżankom wręczając kwiaty i słodycze. Do życzeń przyłączyli się Pan Dyrektor i Panowie nauczyciele.

Dziękujemy! Tak mile spędzony czas zostanie w naszych wspomnieniach.

Elżbieta Banasiak