Nie czytasz? To przeczytaj!

W dniu 13 lutego, 2014 roku klasa IIIA Publicznego Gimnazjum w Pokoju zorganizowała podsumowanie całorocznego projektu edukacyjnego „Całe Gimnazjum Czyta”. Z tej właśnie okazji odbył się literacki konkurs międzyklasowy. W zabawie brały udział wszystkie (poza organizatorami) klasy naszej szkoły. W szanownym jury zasiedli: pani Elżbieta Gosławska, dyrektor Henryk Łapszyński oraz przedstawicielka uczniów – Natalia Trojak.

Pierwszą z konkurencji poprowadzili: Agata Kubec, Paulina Pietroń i Michał Machowski. Wymagała ona od przedstawicieli kolejnych klas umiejętności aktorskich. Po wylosowaniu karteczki z imieniem bohatera, reprezentant miał za zadanie przedstawić uczniom ze swojej klasy daną postać literacką tak, aby koledzy jak najszybciej odgadli, kim ona jest.
Gospodynią następnej konkurencji pod tytułem „Przeliteruj” była Oliwia Piszczałka. Uczestnicy tej zabawy musieli udowodnić, że potrafią wyraźne i płynnie przeliterować wybrane słowa, należy dodać bardzo trudne ortograficznie.

Odgadnięcie autora i bohatera wybranych książek było zadaniem uczestniczących w kolejnej konkurencji gimnazjalistów. Przygotowały ją: Aleksandra Szymala oraz Paulina Duraj. Nie było łatwo, ponieważ jedyną wskazówkę dla rywali stanowiły głośno czytane przez prowadzące dziewczęta fragmenty utworów literackich.
W dalszej części imprezy uczestnicy konkursu zmagali się z łamańcami językowymi, czyli zdaniami wręcz niemożliwymi do wymówienia. Pomysłodawca i organizator tej konkurencji - Dawid Urban uważnie czuwał nad jej poprawnym przebiegiem.

Filip Bednarek i Grzegorz Gryl zaproponowali swoim kolegom uczestnictwo w „literackich kalamburach”. Dwóch wybranych reprezentantów z każdej klasy musiało sprostać przedstawieniu za pomocą gestów lub rysunku tytułu i bohatera lektury. O trudności tej konkurencji świadczy fakt, że przynosiła ona konkurentom możliwość otrzymania aż trzech punktów. Pierwszy otrzymywany był za kreatywność, natomiast dwa następne za znajomość literatury i autorów klasycznych utworów literackich.

Podsumowaniem konkursu „Całe Gimnazjum Czyta” była najtrudniejsza konkurencja wymagająca orientacji nie tylko w zagadnieniach literackich, ale również ogólnokulturalnych. Przeprowadziły i przygotowały ją Daria Adamczyk i Paulina Cegła. Każda klasa po obejrzeniu krótkiego fragmentu filmu musiała podać tytuł powieści, jej autora oraz reżysera filmu zrealizowanego na podstawie dzieła literackiego.

Zwieńczeniem spotkania stała się konkurencja – niespodzianka. Uczennice klasy IIIA: Agata Kubec, Oliwia Piszczałka oraz Paulina Duraj odczytały fragmenty tekstów związanych z filozoficzną myślą Seneki „Życie jest jak spektakl teatralny. Nieważne jak długo trwa, ważne jak jest zagrane.”. Wypowiedzi miały bardzo poważny i głęboki charakter, nikt z audytorium nie potrafiło odgadnąć kto jest ich autorem. Prowadzący, Kuba Tomaszewski, z radością ogłosił, że są to wypracowania jego koleżanek z klasy.

Uważamy, że konkurs „Całe Gimnazjum Czyta” spodobał się uczniom, o czym świadczyła zacięta rywalizacja, wybuchy śmiechu na widowni, a przede wszystkim fakt stanięcia przez wszystkich uczestników na wysokości zadania. Wspólne działania, wzajemne wspieranie się i rzetelna wiedza doprowadziły do sukcesu. Chociaż wygrała IIA, to tak naprawdę wszyscy byli bohaterami tej imprezy i udowodnili, że tak zwana „dzisiejsza młodzież” spędza czas nie tylko przed komputerem.

Reporterki z IIIA:
Paulina Pietroń
Weronika Krent.