Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.

Październik jest miesiącem, w którym na całym świecie obchodzone jest Święto Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka włączyła się w tym roku w te obchody. Została w niej urządzona wystawa pod tytułem „Literackie podróże”. Wystawa promuje książki, dzięki którym młodzi czytelnicy mogą się przenieść w dawno minione wieki, wędrować po egzotycznych lądach i morzach, przeżywać fascynujące przygody w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich, a nawet przeżywać pierwsze, a tym samym nigdy niezapomniane miłości.
Uzdolnieni plastycznie uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej ubarwili wystawę własnymi ilustracjami. Najważniejszym celem organizatorek jest zachęcenie uczniów do czytania. To nieprawda, że książki się „przeżyły”, straciły popularność, czy stały mało interesujące…To mówią ci, którzy nie spróbowali znaleźć s w o j e j książki. Każdy ją ma i na każdego ona czeka na bibliotecznej półce.

Ważnym elementem obchodów Święta Bibliotek Szkolnych stał się przygotowany przez panią Bożenę Lis cykl lekcji bibliotecznych skierowanych do uczniów klas IV – VI. Zachęcały one młodzież do zmierzenia się z zadaniem samodzielnego ocenienia przeczytanej książki. Recenzje oceni pani Sylwia Włodarczyk - polonistka ze szkoły podstawowej, a najlepsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane. W młodszej grupie wiekowej również zachęcano dzieci do czytania książek. Bibliotekarka wręczyła wykazy lektur do przeczytania w poszczególnych klasach i poprosiła uczniów o uważne czytanie tych książek, ponieważ w maju bieżącego roku szkolnego odbędą się „potyczki międzyklasowe” ze znajomości omówionych lektur.
Zachętą do czytania było również wspólne czytanie oraz słuchanie baśni i ciekawych opowiadań na zajęciach w świetlicy szkolnej. Ocena i analiza przeczytanych historii sprzyjały refleksji i motywowały uczniów do wchodzenia w świat książkowych fantazji i przygód.
 

PAMIĘTAJ, że w bibliotece możesz:
- wybierać i wypożyczać książki
- czytać i przeglądać czasopisma
- wyszukiwać potrzebne informacje
- korzystać z zasobów sieci Internet
- a także pomyśleć, mieć ciszę i spokój.
 

„Zrób sobie przerwę od telewizora
odejdź na dłużej od monitora
bo w bibliotece na Ciebie czeka
książka – prawdziwy przyjaciel człowieka”
 

Zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Bożena Leśnik i Bożena Lis
Bibliotekarze szkolnej biblioteki w Pokoju