Wycieczka rowerowa i spływ kajakowy

Za namową pana Owczarka – naszego wychowawcy, klasa IIIB postanowiła urządzić spływ kajakowy na Budkowiczance. Jako pierwsi mieliśmy urządzić tego rodzaju klasową wycieczkę. Niektórzy uczniowie byli trochę niepewni na początku, ale po krótkim przekonywaniu ich, że nic im się nie stanie i na pewno sobie poradzą, zgodzili się. Tak więc, we wtorek 17 czerwca 2014 roku rano wyjechaliśmy spod szkoły. Jako nasi opiekunowie pojechali Pan Roman Owczarek i Pani Elżbieta Gosławska.
Nasza podróż nie obyła się oczywiście bez przygód. Na początku wszystko było w jak najlepszym porządku, ale w naszej klasie zawsze zdarza się śmiesznego i ciekawego. Pierwszym takim wypadkiem była stłuczka moja i Damiana. Mi się nic nie stało, ale Damian nie zdążył wyhamować i przewrócił się. Na szczęście miał tylko kilka zadrapań, więc postanowiliśmy jechać dalej. Następnie trochę zgubiliśmy drogę, jednak szybko wróciliśmy na naszą prawidłową trasę. Uznaliśmy to za „wycieczkę krajoznawczą”. Potem Natalii spadł łańcuch, Przemek jednak szybko i sprawnie naprawił tę usterkę. Dalsza trasa odbyła się bez jakichkolwiek zdarzeń.
Zabawa dopiero się zaczęła, gdy dojechaliśmy na miejsce. Po pierwsze zakładanie kapoków. Na wielu osobach wyglądały wręcz komicznie, ponieważ były po prostu za duże. Po nałożeniu ich i zrobieniu paru zdjęć dla uwiecznienia tej chwili przystąpiliśmy do głównej atrakcji… spływu kajakowego.
Po ustaleniu kto z kim płynie zaczęliśmy naszą przygodę. Oglądanie osób, które już były w kajakach i uczyły się nim płynąć było wręcz bezcennym widowiskiem, do czasu, gdy my sami nie musieliśmy tego robić. Po jakiś 10 minutach większość z nas zrozumiała o co chodzi i śmiało popłynęła dalej. Trasa nie należała do najłatwiejszych. Pełno było roślin wodnych i mielizn. Po chwili chłopcy musieli się zamienić z dziewczynami, które nie dawały sobie rady. Od razu wszystko szło lepiej… do czasu. Kilkoro z nas nie mogąc dać sobie rady z przeszkodami postanowiło wysiąść z kajaka i go popchnąć. Niestety żadna z tych osób nie wyszła z tego sucha.
Po dopłynięciu do końca trasy wszyscy byli mokrzy i zmęczeni. Na szczęście ognisko już się paliło i mogliśmy się ogrzać i zjeść ciepłe kiełbaski. Na długo nie zapomnimy tej wycieczki i rzeczy, które przeżyliśmy. Polecam taką wyprawę wszystkim osobom z naszej szkoły. Jest to wspaniała forma zabawy i aktywnego spędzania czasu. TAKIEJ WYPRAWY NIGDY NIE ZAPOMNICIE.

Reporterka - Nikola Wojciech, kl. IIIB

Dzień Otwarty - zdjęcia

Link do galerii: TUTAJDzień otwarty w szkole

W dniu 16 czerwca gościliśmy szóstoklasistów ze szkół podstawowych w Domaradzu i Pokoju. Przybyłych powitał dyrektor pan Henryk Łapszański. Opiekę nad grupami uczniów klas szóstych przejęli wytypowani uczniowie klasy IB. która była organizatorem Dnia Otwartego. Uczniowie klas szóstych mogli zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną naszego gimnazjum. Pani Elżbieta Gosławska opowiedziała o projektach edukacyjnych realizowanych w gimnazjum pokazując ciekawsze z nich na tablicy multimedialnej, pani Iza Matuszewska zaprezentowała działalności Szkolnego Koła Caritas, pani Maria Sowa pokazała ciekawe doświadczenia z zakresu chemii. Uczniowie klas szóstych obejrzeli również kabarety w wykonaniu klas IIIB i II B, mogli też ocenić poziom muzyczny uczennic klasy III A, które wykonały krótki koncert muzyczny z towarzyszeniem gitar. Na przerwie i krótkiej części następnej lekcji odbyły się rozgrywki sportowe pomiędzy klasami szóstymi i pierwszymi gimnazjum. Następnie uczniowie mogli uczestniczyć w pokazie wiedzy astronomicznej uczniów naszego gimnazjum pod opieką pani Marzeny Draszczuk, wykonali też doświadczenia z mikroskopami, które zaplanowała pani Krystyna Gawryś, a pani Renata Barabosz poprowadziła gry i zabawy w języku niemieckim. Niewątpliwie dzień ten dla szóstoklasistów obfitował w ciekawe doświadczenia, ale hitem był kabaret p.t. „Bitwa pod Grunwaldem”, który przygotowała pani Renata Dąbrowska z uczniami kl. IIB w ramach lekcji historii. Wszystkim nauczycielom serdecznie dziękuję za udział w Dniu Otwartym, uczniom klasy IB za rzetelną opiekę i sprawne oprowadzanie szóstoklasistów po szkole.

Ewa Jankowska


 

Kolejny numer Gimzetki!

Najnowszy, szósty numer Gimzetki już do pobrania w zakładce "GIMZETKI"!


 

Szkolny Konkurs Fotograficzny 2014

Po raz trzeci z rzędu uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w konkursie fotograficznym.
W latach poprzednich tematyka prac była dowolna i konkurs wzbudzał duże zainteresowanie. Rok temu zgłoszono blisko 150 prac! Najlepsze były uhonorowane cennymi nagrodami (koszulka, poduszka i kubek z wydrukiem własnego, ulubionego zdjęcia), a wśród głosujących rozlosowano pendrajwy.
Ubiegłoroczne zdjęcia przez kilka miesięcy zdobiły ściany w budynku GOKSiR w Pokoju.
Od stycznia do kwietnia skorzystaliśmy z możliwości wystawiania prac naszych uczniów na ścianach sali GOK-u w Dobrzeniu Wielkim, gdzie promowaliśmy nasze gimnazjum.
Dziękujemy dyrekcjom obu gminnych placówek kulturalnych - p. Aleksandra Łukaszczyk oraz p. Gerardowi Kasprzakowi za wsparcie w zakresie popularyzowania zainteresowania fotografią artystyczną wśród naszej młodzieży!
W tym roku, w związku z planowaną publikacją o przyrodzie w gminie Pokój, nasi fotografowie mieli za zadanie skupić się na dziko rosnących roślinach, dzikich zwierzętach (w tym drobnych obiektach takich jak chrabąszcze, motyle, biedronki itp.), krajobrazach i zjawiskach (np. wschody i zachody słońca, tęcze, burze itp.). Przyroda, szczególnie dzika, nie jest łatwa w fotografowaniu, dlatego też zgłoszonych do konkursu prac jest mniej. Poza tym liczba zgłaszanych fotografii została ograniczona do dziesięciu, co z kolei dla pasjonatów posiadających duże zbiory stanowiło dodatkową trudność. Niełatwo dokonać wyboru, gdy fotografia staje się życiową pasją i ma się bogate portfolio.

W efekcie o nagrody rywalizować będzie 51 prac należących do następujących uczennic:
Natalii Jasińskiej,
Wiktorii Krent,
Sandry Kupilas,
Oliwii Piszczałki,
Marceliny Szramowskiej,
Natalii Trojak,
Sandry Zadebernej

Zdjęcia są dostępne w naszej Galerii: TUTAJ
Są one również wydrukowane i opracowane w antyramach, dostępne do zobaczenia "na żywo".

Wszystkich uczniów i pracowników gimnazjum proszę o obejrzenie i wybranie dwóch prac, które są najbardziej miłe oku.
Termin głosowania będzie podany na tablicy ogłoszeniowej.

Zdjęcia z poprzednich konkursów:
Szkolny Konkurs Fotograficzny 2013: TUTAJ
Szkolny Konkurs Fotograficzny 2012: TUTAJ

A w przyszłym roku szkolnym kolejny konkurs!

Wracamy do dowolnej tematyki. Fotografujcie wszystko!
Wybierajcie najlepsze zdjęcia. Można je edytować za pomocą darmowego programu Picasa. Ściąga się go z Internetu w kilka minut, jest bardzo prosty i przyjazny, a przy jego pomocy można ze średniego zdjęcia wyczarować coś całkiem ciekawego. Picasa pozwala obraz wykadrować, wyprostować, poprawić czerwone oczy, tworzyć kolaże, prezentacje ze zdjęciami, dodawać ramki, napisy i td. Można też w prosty sposób udostępniać je publicznie lub tylko znajomym w Internecie, jeśli ma się założone konto na www.gmail.com .
Przypominam też, że nie jest konieczne posiadanie drogich lustrzanek – bardzo dobre zdjęcia można zrobić zwykłą „małpką”, lub również komórką nowszego typu. Nawet profesjonaliści piszący podręczniki często korzystają z takiego sprzętu, bo uważają, że nie zawsze jest czas i możliwość na ustawienie statywu i parametrów w drogim aparacie - często tylko „małpka” daje możliwość „złapania” niepowtarzalnego momentu i towarzyszącego mu obrazu.

Organizator konkursów - Marzena Draszczuk

Poniżej znajdują się zdjęcia z poprzedniej edycji konkursu, które w tym roku prezentowane były w GOK-u w Dobrzeniu Wielkim.

 


 

Zielona Szkoła – Dźwirzyno 2014

Nadszedł długo wyczekiwany dzień 1 czerwca i wcale nie chodziło o Dzień Dziecka… O wiele bardziej ekscytował nas wyjazd na Zieloną Szkołę do Dźwirzyna. Wszyscy punktualnie stawiliśmy się na opolskim dworcu kolejowym, by wyruszyć w podróż nad nasze morze. Droga, choć długa, nie okazała się zbyt nużąca, gdyż wszystkich przepełniała euforia wynikająca z oczekiwania na zapowiadający się tydzień. Po ponad ośmiu godzinach jazdy wreszcie dotarliśmy na Pomorze. Około godziny 19 stawiliśmy się w przytulnym pensjonacie ,, U Witka” , gdzie powitali nas przemili właściciele. Po burzliwych debatach w sprawie rozlokowania w pokojach wyruszyliśmy, aby przywitać się z morzem. Niektórzy zrozumieli to zbyt dosłownie i nie zważając na chłód oraz późną porę niczym prawdziwe morsy zanurzyli się w falach Bałtyku. Reszta obserwowała ich wybryki w zimowych kurtkach.

Przez całą Zieloną Szkołę odpoczywaliśmy tylko od szkoły, gdyż o żadnym leniuchowaniu nie mogło być mowy. Nasze panie miały bowiem plan na każdy dzień. Gdy pogoda nie dopisywała, zwiedzaliśmy warte zobaczenia obiekty w pobliskich miejscowościach. W Kołobrzegu odwiedziliśmy muzeum 6D, w którym niesamowite efekty zachwyciły wszystkich.(Przerażająca babcia w bujanym fotelu i święcące pająki na ścianach sprawiły, że poczułyśmy się jak w horrorze. Oczywiście my – dziewczyny, bo chłopcy byli rozbawieni ekspozycją). Oglądaliśmy również ,,big” oceanarium, zwane przez p. Leśnik ,,kałużarium” . Chociaż obiekt faktycznie nie zachwycał wielkością, to okazy cieszyły oko. Niestety, ryba najeżka nie zareagowała na nasze zaczepki i nie mogliśmy podziwiać jej w pełnej okazałości. Mieliśmy też okazję przeżyć oryginalną lekcję historii w muzeum Oręża Polskiego. Z kolei w Zieleniewie odwiedziliśmy miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu. Nasz wiek wcale nie przeszkadzał nam w świetnej zabawie. Nie krępowaliśmy się skakać na dmuchanym zamku wraz z sześciolatkami, czy urządzać rajdy na elektrycznych samochodzikach. Niektórzy próbowali ujarzmić mechanicznego byka i utrzymać równowagę na przeznaczonych dla osób ważących do 30 kg wodnych kulach. Cudowny okazał się też bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Głaskanie kóz, przejażdżka na wielbłądzie i robienie warkoczyków kucykowi sprawiło nam niemałą frajdę. Klimat rancza spowodował, ze my – prawie dorośli odnaleźliśmy w sobie dzieci. Chętnie przystaliśmy również na propozycję pomalowania twarzy przez Indiankę. Zabawom nie byłoby końca, gdyby nie napięty plan naszej wycieczki. Musieliśmy przecież wrócić na jeden ze smakowitych, domowych obiadków w barze ,,U Beaty”. Śniadania i kolacje natomiast szykowaliśmy sobie sami. Nasze kochane opiekunki dbały o to, aby każdy miał to, co lubi najbardziej. W naszym menu znalazła się jajecznica, naleśniki, sałatka i pyszna kiełbaska z grilla. Nikt nie myślał o diecie. Tym bardziej, że lody i gofry w naszych rękach stanowiły nieodłączny element nadmorskiego krajobrazu.

Na pewno długo zapamiętamy dzień, być może jednej z najdłuższych wędrówek w naszym życiu, kiedy to przeszliśmy plażą z Dźwirzyna do Kołobrzegu. Wszyscy dzielnie i bez narzekania zmierzyliśmy się z odległością 14 km, by następnie odpocząć podczas rejsu statkiem ,,Pirat”. Zamiast delektować się pięknem krajobrazu, pomysłowi uczniowie naszego gimnazjum postanowili uatrakcyjnić rejs odgrywając scenki z ,,Titanica”. Ubrani w kamizelki i koła ratunkowe byliśmy nie lada atrakcją dla pozostałych turystów. Piękne widoki zobaczyliśmy dopiero z latarni morskiej, skąd było widać niemal całą panoramę Kołobrzegu. Taka wycieczka zmęczyła nawet najbardziej wytrzymałych wędrowców.

Nieodłączną częścią naszego pobytu było korzystanie z jedynego w swoim rodzaju ,,plażingu”. W najcieplejsze dni wysmarowani kremem z filtrem mogliśmy godzinami smażyć się na słońcu. Ulubionym zajęciem chłopców było oczywiście wrzucanie dziewczyn do zimnej wody. Zbieranie muszelek i spacer brzegiem morza także zyskały wielu zwolenników. Nie obyło się również bez zbudowania piaskowego… bałwana. Hmm… czy to na pewno ta pora roku? Zresztą co za różnica, skoro nie było porządnej zimy, to najwyższy czas nadrobić te zaległości.

Nie mniejszą radość sprawiało nam pływanie w pobliskim basenie. Do woli mogliśmy relaksować się w jacuzzi i opalać się na leżakach. Jednak dla naszych chłopców to było za mało. Woleli oni wskakiwać ,,na bombę” do basenu oraz nurkować ,,na główkę”. Ich śladem podążyły także najodważniejsze dziewczyny. Jak szaleć to szaleć. I tylko na całego.

Niestety, te 6 dni minęło bardzo szybko. Nasze fantastyczne humory psuła myśl o powrocie. Zaopatrzeni w upominki dla najbliższych oraz pamiątki z malowniczego Dźwirzyna wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem jednak nie byliśmy tak podekscytowani. Wiedzieliśmy, co czeka nas po weekendzie – szkoła. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że tegoroczna Zielona Szkoła była niezwykle udana. Pragnę w imieniu wszystkich uczestników serdecznie podziękować naszym opiekunkom: p. Leśnik, p. Łapszyńskiej oraz p. Barabosz za bezpieczeństwo, fantastyczną atmosferę i świetną zabawę. Dziękujemy.

Nina Bąkowska
Zdjęcia: TUTAJ


Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/15

Wykaz podręczników do pobrania: TUTAJ


 

Wycieczka młodzieży Publicznego Gimnazjum w Pokoju do Oświęcimia - 27.05.2014r.

Dlaczego uczestniczyliśmy w wycieczce do Oświęcimia?
Jesteśmy Polakami, którym historia i przyszłość naszej Ojczyzny nie jest obojętna.
KL Auschwitz to lekcja przestrogi przed nietolerancją, rasizmem i nacjonalizmem. To dla świata symbol Holokaustu, ludobójstwa i terroru.
Zwiedzając największy obóz hitlerowskiej zagłady KL Auschwitz- Birkenau człowiek nie może sobie wyobrazić codziennego życia więźnia - poniżanego, katowanego, głodzonego.

W latach 1940 - 1945 niemieccy naziści przewieźli tu ponad milion Żydów, 150 tys. Polaków, 23 tys. Romów, 15 tys. sowieckich więźniów wojennych oraz kilkanaście tysięcy więźniów innych narodowości. Większość zginęła w obozie.
W czasie zwiedzania obozu obejrzeliśmy film dokumentalny nakręcony przez sowieckich operatorów filmowych po wyzwoleniu obozu 27 stycznia 1945r. Zawierał on drastyczne sceny: wokół leżały zwłoki ludzkie, z prymitywnych baraków wychodzili ludzie- szkielety.


Tadeusz Różewicz
„Ocalony”

Mam dwadzieścia cztery lata
ocalałem
prowadzony na rzeź.

To są nazwy puste i jednoznaczne:
człowiek i zwierzę
miłość i nienawiść
wróg i przyjaciel
ciemność i światło.

Człowieka tak się zabija jak zwierzę
widziałem:
furgony porąbanych ludzi
którzy nie zostaną zbawieni.

Pojęcia są tylko wyrazami:
cnota i występek
prawda i kłamstwo
piękno i brzydota
męstwo i tchórzostwo.

Jednako waży cnota i występek
widziałem:
człowieka który był jeden
występny i cnotliwy.

Szukam nauczyciela i mistrza
niech przywróci mi wzrok słuch i mowę
niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia
niech oddzieli światło od ciemności.

Mam dwadzieścia cztery lata
ocalałem
prowadzony na rzeź.

Kierownik wycieczki : R. Dąbrowska
Opiekunowie : M. Sowa, A. Kalbrun, E. Jankowska

Zdjęcia: Marcelina Szramowska
Link do galerii: TUTAJ


 

Tydzień Języków Obcych

W dniach 19 – 23 maja 2014 roku obchodziliśmy w szkole Tydzień Języków Obcych. W trakcie jego trwania zorganizowaliśmy konkursy dla młodzieży dotyczące języka angielskiego i niemieckiego. Uczniowie musieli się zmierzyć z dyktandem z obu języków, testem gramatyczno – leksykalnym oraz rozwiązać zadania dotyczące wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. W konkursach wzięła udział duża grupa młodzieży, co świadczy o tym, że uczniowie chcą się uczyć języków obcych i interesują się krajami z tych obszarów kulturowych.

Zwycięzcami w kategorii dyktando z języka angielskiego zostali: Dominika Kowalska z IIA (I miejsce), Agata Kubec z IIIA (II miejsce) i Wiktor Kruszelnicki z IA (III miejsce).
Dyktando z języka niemieckiego najlepiej napisali: Wiktor Kruszelnicki z IA (I miejsce) i Dominika Kowalska z IIA (II miejsce).

W kategorii test gramatyczno-leksykalny z języka niemieckiego zwyciężyła Claudia Macri z IB. W teście z języka angielskiego wzięła udział duża grupa uczniów i każdy ciąg klas rozwiązywał inne zadania. Wśród klas trzecich zwycięzcami zostały uczennice: Agata Kubec z IIIA (I miejsce), Paulina Pietroń i Paulina Duraj z IIIA (II miejsce) oraz Aleksandra Szymala z IIA (III miejsce). Wśród klas drugich: Dominika Kowalska z IIA (I miejsce), Nina Bąkowska z IIA (II miejsce), Teresa Walas z IIB (III miejsce). Wśród klas pierwszych najlepszymi okazali się: Claudia Macri z IB (I miejsce), Agata Żurowska z IA (II miejsce) oraz Karolina Zonzel z IB, Adam Szymala z IA i Wiktor Kruszelnicki z IA (III miejsce).

Ogromną popularnością wśród młodzieży cieszył się test ze znajomości krajów anglo i niemieckojęzycznych. Tu mogli się wykazać uczniowie, którzy mają wiedzę z geografii, historii, kultury, muzyki, sztuki, biologii. Zwycięzcami w kategorii kraje anglojęzyczne zostali: Dominika Kowalska z IIA (I miejsce), Agata Żurowska z IA i Paulina Duraj z IIIA (II miejsce), Paulina Pietroń z IIIA i Nina Bąkowska z IIA (III miejsce). Zwycięzcami w kategorii kraje niemieckojęzyczne zostali: Claudia Macri z IB (I miejsce), Teresa Walas z IIB (II miejsce) i Sara Scheitza z IIB (III miejsce).

Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców Publicznego Gimnazjum w Pokoju.

 
 

Apel szkolny „Profilaktyka uzależnień”

Klasa IB jako gospodarz szkoły przedstawiła prezentację na temat uzależnień. Problemy spowodowane używaniem nielegalnych środków psychoaktywnych są obecnie bardzo zróżnicowane. W ich zakres wchodzi nie tylko uzależnienie, ale również różne formy używania szkodliwego nie spełniające medycznych kryteriów uzależnienia, ale powodujące problemy w szkole oraz w relacjach z bliskimi. Podczas apelu padły ważne pytania, takie jak: Czym jest uzależnienie? Czy wiemy kiedy przyzwyczajenie staje się nałogiem? Od czego możemy się uzależnić?
Problematyka uzależnień poruszana podczas prezentacji miała na celu:

- uwrażliwienie na pojawiające się sygnały świadczące o możliwości stosowania przez uczniów używek,
- obalenie mitów bagatelizujących zażywanie substancji psychoaktywnych,
- zapoznanie z rodzajami uzależnień.

Apel w swym założeniu miał uwrażliwić uczestników na pojawiające się nowości na rynku substancji psychoaktywnych i pokazać skutki uzależnienia od alkoholu, narkotyków, dopalaczy oraz papierosów.

Ewa Jankowska
 

Międzygimnazjalny Konkurs Języka Angielskiego „Get your tongue around”

30 maja 2014 roku w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim odbyła się V edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego „Get your tongue around”. W rywalizacji brało udział 13 dwuosobowych drużyn z okolicznych szkół. Publiczne Gimnazjum w Pokoju reprezentowały dwie drużyny. Były to: Dominika Kowalska i Paula Pietroń oraz Agata Kubec i Paulina Duraj. Tematem konkursu była wiedza o Nowej Zelandii, znajomość filmów opartych na twórczości Tolkiena, piosenki z tych filmów oraz znajomość gramatyki, słownictwa i umiejętność pisania dyktanda w języku angielskim. Nasze uczennice Dominika Kowalska i Paulina Pietroń zajęły w tej rywalizacji III miejsce, a Agata Kubec i Paulina Duraj VII miejsce. Dziewczynki otrzymały nagrody od sponsorów i pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Elżbieta Gosławska – opiekun i nauczyciel języka angielskiego
 

XII Festiwal Nauki w Opolu

Goszcząca w naszej szkole p. dr Katarzyna Książek, która przywiozła nam p. Marcina Szpanko na kolejny wykład z astronomii jest Koordynatorem Uczelnianym ds. Organizacji XII Opolskiego Festiwalu Nauki. Skorzystaliśmy z jej pomocy aby wybrać dla naszych uczniów najciekawsze zajęcia podczas Dnia Otwartego, które odbywać się będą na Uniwersytecie podczas XII Festiwalu Nauki.

Oto nasz program:
9:00 Pokazy termicznych i temperaturowych efektów magnetycznych dla grupy 30os.

O godzinie
10:00 uczniowie podzielą się na dwie grupy i część uda się na matematyczno-fizyczną grę terenową z nagrodami, która będzie poprowadzona przez studentów, a druga grupa w tym czasie odbędzie następujące zajęcia: 

10:00 Planowane postarzanie (zajęcia z chemii). 
11:00 Gry komputerowe i fizyka, czy coś je łączy? 
12:00 Trzeci żywioł 
13:00 Niezwykłe doświadczenia z fizyki. 

Na koniec o godz. 14:00 wszyscy pojedziemy windą na najwyższy poziom Domu Studenckiego „Niechcic” do obserwatorium astronomicznego i tam znany już nam p. Marcin Szpanko opowie o obserwacjach Słońca i pokaże przez teleskop - zaopatrzony w odpowiednie filtry - plamy oraz inne zjawiska występujące na Słońcu.

Dziewczęta klas drugich, które dotychczas pracowały w kółku fizycznym - Tereska Walas i Sara Scheitza (obie z kl. IIB) – podjęły się zadania współuczestniczenia w organizacji wyjazdu dla swoich kolegów i koleżanek z naszego gimnazjum. Zapraszają do zapisywania się na wycieczkę – liczba miejsc ograniczona! Nasza szkoła na tym festiwalu będzie pierwszy raz i mamy nadzieję, że wyjazdy te staną się kolejną, cenną tradycją naszej szkoły.

Natomiast p. dr Katarzyna Książek zaprasza uczniów wraz z rodzicami na pozostałe imprezy przeznaczone dla małych grup - odbywać się one będą się na teranie całego Opola już od piątku, kiedy to od godz. 17 do 24 będzie czas na „Noc nauki”. Trwać będą przez cały weekend i warto zapoznać się z programem na stronie
http://www.festiwal.po.opole.pl/

Marzena Draszczuk
 

IX Edycja Konkursu Plastycznego „ Mój Las”

Nadleśnictwo Kup po raz dziewiąty zaprosiło młodzież do udziału w konkursie plastycznym „Mój Las". Konkurs, począwszy od pierwszej edycji, cieszy się dużym zainteresowaniem, co przekłada się na liczbę złożonych prac.

W roku bieżącym na konkurs wpłynęły 582 prace ze szkół i przedszkoli z: Brynicy, Chróścic, Biadacza, Dobrzenia Wielkiego, Karłowic, Kup, Łubnian, Murowa, Popielowa, Starych Siołkowic, Pokoju, Czarnowąs, Luboszyc, Domaradza, Brzezia. W poszczególnych kategoriach kształtowało się to następująco:

1. W kategorii przedszkola - 113 prac.
2. W kategorii klasy I-III oraz IV-VI - 423 prac.
3. W kategorii gimnazja - 34 prac.
4. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne - 12 prac.

Jury w składzie:
1. Zbigniew Korzeniowski – artysta plastyk
2. Jarosław Janicki – pracownik nadleśnictwa Kup
3. Ryszard Kowalski – pracownik nadleśnictwa Kup
4. Janusz Kowal – pracownik nadleśnictwa Kup

miało bardzo trudny orzech do zgryzienia. Różnorodność stosowanych technik plastycznych, wysoki poziom złożonych prac, oraz ich ilość, ucieszyła członków jury, ale jednocześnie sprawiła sporo trudności i kontrowersji w trakcie wyboru najlepszych prac. Po burzliwych naradach zdecydowano aby w poszczególnych kategoriach przyznać równorzędne nagrody najlepszym pracom i ich autorom.

Laureatki konkursu „Mój las” z naszego gimnazjum, to uczennice klasy IIA:
1. Dominika Kowalska
2. Emilia Dawid
3. Emilia Helińska

Uczennice i opiekun obdarowani zostali dyplomami oraz książkami. Wszystkie nagrodzone prace są wywieszone na wystawie pokonkursowej w Nadleśnictwie Kup i będą tam eksponowane przez rok, aż do następnego konkursu. Laureatkom gratuluję, gdyż konkurencja była duża a poziom prac wysoki.

Ewa Jankowska


 

Klasa IB jako gospodarz szkoły...

Klasa IB jako gospodarz szkoły zaprezentowała montaż słowno - muzyczny poświęcony świętom majowym. Uczniowie przypomnieli ważne daty: 1 maja- Międzynarodowe Święto Pracy i Rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja- Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 maja- Święto Konstytucji 3 Maja. Mówili również o autorytecie moralnym Janie Pawle II. Krótko, ale treściwie przedstawiliśmy bardzo ważne wydarzenia dla nas Polaków i naszej Ojczyzny, która musiała przejść ciężką i bardzo krętą drogę do WOLNOŚCI ... Uczestnicy apelu nie tylko słuchali słowa mówionego, ale i śpiewanego – w programie zaprezentowaliśmy twórczość Marka Grechuty, Michała Bajora, Bułata Okudżawy, artystów Piwnicy Pod Baranami. Uczniowie zaśpiewali też Hymn Unii Europejskiej, a na zakończenie wszyscy uczestnicy apelu zaśpiewali Hymn Narodowy. Wcześniej uczniowie pozostałych klas wykonali plakaty o tematyce patriotycznej, które stanowiły oprawę uroczystości. Uczniowie klasy IB wykonali też gazetkę poświęconą świętom majowym.

Ewa Jankowska

Link do zdjęć: TUTAJIII TARGI EDUKACYJNE W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W POKOJU

Ukończenie gimnazjum i wybór następnej szkoły stanowią dla gimnazjalistów nie lada wyzwanie oraz kolejny ważny etap planowania własnej kariery zawodowej. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że od trafnej, dogłębnie przemyślanej decyzji w tej właśnie kwestii, zależy bardzo wiele. Powodowani chęcią niesienia pomocy swoim uczniom dyrektor oraz doradca zawodowy Publicznego Gimnazjum w Pokoju w dniu 8 maja 2014 zorganizowali i przeprowadzili III Targi Edukacyjne, które zaszczycili swą obecnością delegaci z 11 placówek edukacyjnych województwa opolskiego, zwłaszcza z Namysłowa i Opola, miast stanowiących siedzibę szkół najczęściej wybieranych jako miejsce dalszego kształcenia przez młodzież naszego gimnazjum. Szczególnie miłym akcentem targów była możliwość spotkania się z absolwentami Publicznego Gimnazjum w Pokoju towarzyszącymi dyrektorom, pedagogom lub doradcom zawodowym ze swoich nowych szkół.

Przybyłe reprezentacje wykorzystując sprzęt multimedialny stanowiący wyposażenie naszej szkoły, przedstawiały zalety swoich placówek, podkreślając możliwości, jakie otwierają się przed uczniami, którzy je za kilka lat ukończą. Omawiano również zasady i warunki zdobywania, a potem otrzymywania różnego rodzaju stypendiów, możliwości zamieszkania w przyszkolnych bursach lub internatach, bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych – sportowych, artystycznych, turystycznych, naukowych – przeznaczonych dla uczniów. Delegaci przywieźli ze sobą również szereg atrakcyjnych gadżetów reklamowych: ulotki, długopisy, kalendarze, układanki, będące swoistymi „reklamówkami” ich placówek. Gimnazjaliści dowiadywali się o warunkach rekrutacji, terminach składania podań, a przede wszystkim atmosferze panującej w szkołach średnich.

Goście oczekujący swojego wystąpienia byli podejmowani kawą, herbatą, ciastkami, napojami chłodzącymi w klasie nr 9 przekształconej na czas targów w salę konferencyjną, wyposażoną w stanowiska dla każdej delegacji. Wielu z nich przybyło do Pokoju już po raz trzeci. Cieszy fakt, że z sympatią wyrażają się o naszej placówce. Niektórzy z nich zostali obdarowani przez panią Elżbietę Gosławską publikacją JESTEŚMY STĄD! Gmina Pokój z bliska, stanowiącą doskonałą wizytówkę naszej gminy i szkoły. Wszystkim delegacjom wręczono podziękowania za przybycie i zaproszenie na następny rok szkolny. III Targi Edukacyjne w Publicznym Gimnazjum w Pokoju zakończono we wczesnych godzinach popołudniowych.
Bożena Leśnik

Link do zdjęć: TUTAJ


 

Sukcesy olimpijskie

WOJEWÓDZKI KONKURS BIOLOGICZNY
Uczennica kl. IIIA Natalia Zagaja brała udział w Wojewódzkim Konkursie Biologicznym, który odbył się 25.03.2014r. w Opolu, przygotowywana przez nauczyciela biologii Krystynę Gawryś. Zdobyła 31punktów na 40 możliwych i uzyskała tytuł finalistki. Natalii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS
„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Zespół uczennic klas III A i B oraz IIA w składzie: Natalia Zagaja, Nina Bąkowska, Dominika Kowalska, Nikola Wojciech zakwalifikował się i godnie reprezentował naszą szkołę w etapie wojewódzkim XIII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Drużyna zajęła III miejsce, a indywidualnie Natalia Zagaja miejsce II. Gratuluję wszystkim uczestnikom sukcesów.

Krystyna Gawryś
 

EGZAMINY W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W POKOJU

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2014r. nasi gimnazjaliści z klas trzecich przystąpili do egzaminów z przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych oraz językowych. Ten sprawdzian w ich życiu był próbą sił i umiejętności w poszczególnych zakresach. Wszystkiemu towarzyszyły wielkie emocje, gdyż każdy chciał napisać, jak najlepiej umiał. O tym świadczą zrobione zdjęcia….

Jednak, czy pytania przygotowane przez OKE podobały się uczniom? Dyskusje w kuluarach były różne; jedni twierdzili, że okazały się banalne, a inni, że trudne. Jak było naprawdę przekonamy się w czerwcu.

Do egzaminu przygotowywano się cały rok, uczestnicząc w licznych próbach i sprawdzianach. O to zadbali nauczyciele poszczególnych przedmiotów. W ten sposób młodzież nabrała wprawy w rozwiązywaniu zadań zamkniętych i otwartych.

Wszystkim zdającym życzymy jak najwyższych wyników i kontynuacji nauki w wymarzonych szkołach.

Elżbieta Banasiak

Link do galerii zdjęć: TUTAJ


 

FINAŁY W KOSZYKÓWCE

Dnia 1 kwietnia 2014 roku w Korfantowie odbyły się Wojewódzkie Finały Mistrzostw w koszykówce chłopców. Nasi koszykarze mieli okazję zmierzyć się w walce z drużynami z Dobrzenia Wielkiego, Izbicka oraz Korfantowa. Gra toczyła się o wielką stawkę – medale, puchary, tytuł laureata, ale przede wszystkim punkty do rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Żadna ekipa nie miała zamiaru rezygnować z tych wspaniałych trofeów, dlatego od początku narzucono wysoki poziom rozgrywek. Zmaganiom młodych sportowców towarzyszyły wielkie emocje, którym dali upust na boisku. To z tego powodu pojawiały się często nieczyste zagrania, jednak były one zawsze sprawiedliwie „ odgwizdywane” przez obiektywnego sędziego. Dzięki swojej determinacji oraz imponującym umiejętnościom nasza drużyna wywalczyła miejsce na podium. Na wygranej w meczu, zaważyło kilka punktów i mocne nerwy naszych chłopaków. Zdołali utrzymać wysoki poziom i formę aż do ostatniej sekundy, co poskutkowało 3 miejscem w tym istotnym dla młodych sportowców turnieju.

W naszej szkolnej reprezentacji występującej pod wodzą Pana Romana Letkiego znaleźli się następujący uczniowie: Grzegorz Gryl, Jakub Tomaszewski, Filip Bednarek, Rafał Gumienny, Kacper Idczak, Damian Olszacki, Daniel Filus, Szymon Nowak, Przemysław Balas, Patryk Klyszcz.

Wkrótce potem, bo już 3 kwietnia 2014r. w Tarnowie Opolskim rozegrał się Wojewódzki Finał w koszykówce dziewcząt. W turnieju oprócz naszej drużyny wystąpiły także grupy z Czarnowąsów, Chróściny oraz Tarnowa Opolskiego. Podobnie jak chłopcy drużyna żeńska walczyła o ważne nagrody. Także w tych rozgrywkach dało się zauważyć bardzo wysoki poziom, co zawodniczki odczuły już w pierwszym meczu. Nasze reprezentantki zagrały wówczas z gospodyniami. Niestety, mimo dużych umiejętności i jeszcze większego zapału, musiały uznać wyższość reprezentacji z Tarnowa Opolskiego. Sytuacja nie poprawiła się w kolejnej walce, przeciwniczki wygrały zaledwie kilkoma punktami, co w dużym stopniu popsuło humor Pokojankom. Ostatni, decydujący pojedynek zagrały z pełną determinacji agresywnością. Na nieszczęście, sędzia odgwizdywał każde, nawet najmniejsze przewinienia, które później zemściły się na naszych dziewczętach. Jednak w ostatniej chwili dogoniły rywalki i stanęły z nimi do dogrywki. Mimo dokładnych wskazówek trenera Pana Romana Owczarka reprezentantki naszego gimnazjum nie zdobyły wystarczającej ilości punktów, by stanąć na podium. Tak czy owak, wróciły one do szkoły z nowymi doświadczeniami i zapałem systematycznego doskonalenia swoich sportowych umiejętności.

W naszej reprezentacji wystąpiły:

Alexandra Szymala, Oliwia Piszczałka, Paulina Duraj, Justyna Bednarek, Karolina Stefan, Justyna Stiller, Nina Bąkowska, Dominika Kowalska, Emilia Dawid, Agata Kula, Emilia Helińska.

reporterka - Paulina Duraj 

IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce

25.03.2014r. nasze gimnazjum już po raz kolejny brało udział w IX Powiatowym Konkursie Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce organizowanym przez Zespół Szkół Rolniczych w Namysłowie. Szkołę reprezentowali : Sandra Kupilas kl. IIIB, Nicola Wojciech kl. IIIB, Kewin Heik kl. IIA, Michał Pawliszyn kl. IA.
W konkursie uczestniczyło 20 uczniów z gimnazjum w Namysłowie, Smogorzowie, Domaszowicach, Pokoju oraz dwóch szkół średnich - LO i ZSR w Namysłowie. Uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu życia i działalności Tadeusza Kościuszki, historii Legionów Polskich w latach 1914-1918. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza miała formę testu zamkniętego, druga pytań otwartych.
II miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce zajął Michał Pawliszyn, uczeń klasy IA. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zdobywcy I, II i III miejsca piękne nagrody książkowe.
Wszystkim biorącym udział w konkursie i laureatom gratulujemy!!!

Renata Dąbrowska - nauczyciel historii

 


 

Lekcje o Unii Europejskiej

24.03.2014r. w związku z 10 rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 15 przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego oraz wyborami do Parlamentu Europejskiego w naszej szkole odbyły się lekcje o tematyce europejskiej. Przeprowadzone zostały przez konsultantów Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Celem zajęć było ukazanie historii integracji europejskiej, dalszych kierunków działań unii oraz dyskusja na temat zmian, jakie zaszły w naszym regionie w latach 2004- 2014.
Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat przeznaczenia funduszy unijnych, z których budowane są drogi, remontowane szkoły, organizowane dodatkowe zajęcia dla młodzieży.
Pytani przez prowadzącego, czy chcieliby miećw Polsce walutę euro, zgodnie odpowiadali, że ,,nie”, ponieważ wówczas obywatelom Rzeczypospolitej żyłoby się gorzej.
Podczas spotkania zachęcano młodzież do rozmowy na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego. Odwoływano się do postawy obywatelskiej. Uświadomiono uczniom, że za 5 lat każdy z nich będzie już pełnoletni i może uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Organizator lekcji europejskich: Renata Dąbrowska

Link do zdjęć: TUTAJŚwiatowy Dzień Zdrowia w Publicznym Gimnazjum w Pokoju

Dnia 7.04 br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowia pod hasłem „Bądź zdrowy, bądź szczęśliwy…” Organizatorami obchodów była klasa Ia, która pełni w tym miesiącu dyżur Gospodarza Szkoły.

Uczniowie zostali zaproszenie na „45minut dla zdrowia”. Zwykła jednostka lekcyjna została podzielona na trzy tematyczne części: Sport to zdrowie, Jedz zdrowo i smacznie, Warto być zdrowym. Gimnazjaliści wzięli udział we wspólnej tanecznej rozgrzewce na szkolnym boisku, zobaczyli projekcję filmu przygotowanego przez klasę I a, który pokazał w jaki sposób prowadzić zdrowy styl życia, nie zabrakło również stołu pełnego zdrowych smaczności.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział, mamy nadzieję, że wspólne świętowanie Dnia Zdrowia pozwoliło utrwalić nawyki zdrowego stylu życia.

Izabela Matuszewska

Link do zdjęć: TUTAJ
 


"Pompeje"

O Pompejach dowiedzieliśmy się na lekcji historii i bardzo nas zafascynowały losy tego miasta. Nasz kolega Piotrek Urbański powiedział, że właśnie wchodzi do kin film pod tytułem „Pompeje”. Uznaliśmy za stosowne wybrać się na seans filmowy. Cała klasa przyjęła ten pomysł z entuzjazmem. Zorganizowaniem wyjazdu zajęła się pani R. Dąbrowska, a opiekunami zostały p. E. Banasiak, A. Kalbrun i I. Matuszewska.
„Pompeje” w reżyserii W.S. Andersona, na który jeszcze raz podkreślamy wszyscy ochoczo pojechaliśmy, jest filmem historycznym. Opowiada o wybuchu wielkiego wulkanu Wezuwiusza w Pompejach 24 sierpnia 79 r. ne. Miejscowość ta uważna była za jedno z najatrakcyjniejszych miast starożytnego imperium rzymskiego. Nic nie zapowiadało nadchodzącej katastrofy. Milo (Kit Harington) i Cassia (Emily Browning ) to główni bohaterowie filmu. Niewolnik przybywa do miasta by stoczyć walkę, która może dać mu wolność. W filmie przewija się wątek miłosny pomiędzy głównymi bohaterami. Jest w nim ukazana także nienawiść plemion podbitych przez Rzymian do zaborców. Jednak potęga natury odmienia losy wszystkich mieszkańców Pompei. Historycznego zniszczenia miasta nie dokonał ogień, ale lawa, gazy i popioły wulkaniczne. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje doskonale zakonserwował budowle, ludzkie szczątki i przedmioty. Ciekawe były efekty specjalne, na przykład w czasie wybuchu Wezuwiusza. W pewnych momentach, np.: podczas walk legionistów z Milo i Atticusem (w tej roli wybitny Adewale Akinnuoye-Agbaje), film przypominał dzieło „Rambo”. Po seansie wszyscy ochoczo spędziliśmy czas w Solarisie.

Wiktor Kruszelnicki i Michał Pawliszyn


 

Szczęśliwa trzynastka

Wbrew powszechnie panującym przesądom związanym z pechową datą w tym właśnie dniu 13 marca 2014r. klasy trzecie Publicznego Gimnazjum w Pokoju wybrały się na całodzienną wycieczkę do Opola.
Pierwszym punktem programu wyjazdu był pobyt w Kinopleksie „Helios” , gdzie młodzież obejrzała nową wersję filmowej adaptacji powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Obraz ten już od przedpremierowego pokazu wzbudzał w widzach i krytykach krańcowo różne emocje: od zachwytu po oburzenie. Nic dziwnego, ponieważ idealizowani w książce i poprzednim filmie bohaterowie, tym razem zostali potraktowani realnie – jak prawdziwi, targani sprzecznymi uczuciami i dalecy od ideału młodzi ludzie. To jednak, w opinii uczniów gimnazjum, wyszło im całkowicie na dobre, uwiarygodniło ich obraz. Akcja filmu całkowicie przykuła uwagę nastoletnich widzów. Na sali kinowej widać było wielu płaczących lub odwracających od ekranu przerażonych drastycznymi scenami tortur Rudego, wzrok uczniów. Po projekcji rozległ się pierwszy, głośny komentarz, który wystarczy za wszystkie najbardziej wnikliwe recenzje: „Po tym filmie poczułam się prawdziwą patriotką i naprawdę zrozumiałam jak potworna może być wojna”. Wymowna okazała się również niezwyczajna, idealna cisza panująca w kinowej sali wypełnionej „tą dzisiejszą młodzieżą”. Film „Kamienie na szaniec”, choć kontrowersyjny, spełnił swoje główne zadanie – skłonił widzów do refleksji nad historią własnego kraju.
Wprost z kina uczestnicy wycieczki udali się do nowej hali wystawienniczej w Wojewódzkim Centrum Kongresowo – Wystawienniczym na ulicy Wrocławskiej, gdzie wzięli udział w Wojewódzkich Targach Edukacyjnych, odbywających się pod patronatem Wojewody Opolskiego. Impreza zaskoczyła gimnazjalistów olbrzymim rozmachem, ilością ofert edukacyjnych, pomysłowością reklamujących się szkół. Znaleźli tam stanowiska nieomal wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa (chociaż dziwiła nieobecność placówek z bliskiego nam powiatu namysłowskiego). Na targach uczniowie gimnazjum mogli porozmawiać ze starszymi kolegami – uczniami opolskich liceów, techników i szkół zawodowych, poznać szczegóły zasad rekrutacji i zwyczaje kierujące życiem tych szkół. Często otrzymywali pamiątkowe gadżety lub słodkie upominki, mogli skosztować potraw sporządzanych przez kolegów ze szkół gastronomicznych, poddać się masażowi serca, uczesać włosy, zrobić sobie makijaż. Na domiar szczęścia jednocześnie z targami trwały występy zespołów muzycznych i tanecznych. Po wędrówkach po targowych stanowiskach, syci wrażeń i zadowoleni gimnazjaliści, powrócili do swej szkoły.

Autor: Bożena Leśnik


 

Rozgrywki sportowe w piłce koszykowej

W marcu 2014 roku w naszej szkole odbyły się półfinały meczów piłki koszykowej dziewcząt i chłopców. Oprócz naszej – pokojowskiej reprezentacji, mieliśmy okazję gościć drużyny ze Świerczowa, Zagwiździa oraz z Domaszowic. O godzinie 9 zwarci i gotowi zawodnicy rozpoczęli walkę o wygraną i tym samym wejście do finału. Poziom gry młodych koszykarzy był nieco zróżnicowany, jednakże cały czas utrzymywał się na wysokim poziomie. Sportowcy dawali z siebie wszystko, ponieważ nie chcieli zawieść ani siebie, ani tym bardziej swojej drużyny. Podczas zmagań na boisku, każdemu towarzyszyły ogromne emocje. Zdarzały się niewielkie faule, jednak były one bardziej efektem przypadku niż złośliwości. Zawodnicy pamiętali o zasadzie fair play, więc podczas imprezy panowała przyjazna atmosfera. Jak w każdym meczu bywa, ktoś musiał przegrać, aby wygrać mógł ktoś. W tym wypadku, zarówno w przypadku dziewcząt, jak i chłopców niepokonana okazała się drużyna naszej szkoły, której serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na finałach. Drugie miejsce zajęli chłopcy z Domaszowic oraz dziewczyny z Zagwiździa. Najmniej szczęścia miały dziewczęta z Domaszowic oraz chłopcy z Zagwiździa, którzy zajęli trzecie miejsce.

W marcu nasze szkolne drużyny dziewcząt i chłopców wzięły udział w rozgrywkach półfinałowych piłki ręcznej. Obie reprezentacje naszego gimnazjum zajęły drugie miejsce, co niestety nie dało awansu do finału.

W meczach wzięli udział następujący uczniowie:
Aleksandra Szymala, Oliwia Piszczałka, Daria Adamczyk, Paulina Duraj, Justyna Bednarek, Karolina Stefan, Dominika Kowalska, Agata Kula, Justyna Stiller, Nina Bąkowska, Emilia Dawid, Aleksandra Wójtowicz, Grzegorz Gryl, Jakub Tomaszewski, Filip Bednarek, Rafał Gumienny, Kamil Szubart, Przemysław Balas, Jarosław Suliga, Kacper Idczak, Daniel Filus oraz Szymon Nowak.

Link do galerii: TUTAJ

 
 

Przywitaj wiosnę, z Pasją

Artykuł w formacie PDF: TUTAJ


OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KOBIET W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W POKOJU

Jak co roku ósmego marca przypada święto Pań. Niewielu z nas pamięta, że początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15000 pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla nich.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.

Podobnie rzecz się miała w naszej szkole. Siódmego marca (w piątek) wszystkie Panie i koleżanki z poszczególnych klas zostały obdarowane kwiatami i słodyczami, a zadbali o to mężczyźni. Już od rana byli zabiegani, choć humor im dopisywał. Cały finał znalazł swoje odzwierciedlenie na apelu przygotowanym przez klasę IIB pod nadzorem mgr Elżbiety Banasiak. Na początku młodzież przedstawiła widowisko ,,Bezpieczny Internet” i w ten sposób zwróciła uwagę na problem e- uzależnień, a później rozpoczęła się prawdziwa zabawa: klasy rozpoznawały wykonawców i tytuły polskich piosenek poświęconych kobietom. Później chłopcy, wczuwając się w role pań, ubierali odpowiednie stroje i trudzili się z makijażem. Na wszystkich twarzach pojawiały się uśmiechy. Koleżanki z klas dopingowały swoim przedstawicielom. Zwycięzców nagradzano oklaskami i słodyczami. Aby uświetnić ten wspaniały dzień Samorząd Uczniowski pod przewodnictwem mgr Izabeli Matuszewskiej złożył życzenia i podziękował wszystkim Paniom oraz koleżankom wręczając kwiaty i słodycze. Do życzeń przyłączyli się Pan Dyrektor i Panowie nauczyciele.

Dziękujemy! Tak mile spędzony czas zostanie w naszych wspomnieniach.

Elżbieta Banasiak

 
 

Zasady rekrutacji kandydatów do klas pierwszych na rok szkolny 2014/2015

Zasady rekrutacji do pobrania w formacie PDF: TUTAJ.
Wniosek o przyjęcie do pobrania w formacie DOC: TUTAJ.


Nie czytasz? To przeczytaj!

W dniu 13 lutego, 2014 roku klasa IIIA Publicznego Gimnazjum w Pokoju zorganizowała podsumowanie całorocznego projektu edukacyjnego „Całe Gimnazjum Czyta”. Z tej właśnie okazji odbył się literacki konkurs międzyklasowy. W zabawie brały udział wszystkie (poza organizatorami) klasy naszej szkoły. W szanownym jury zasiedli: pani Elżbieta Gosławska, dyrektor Henryk Łapszyński oraz przedstawicielka uczniów – Natalia Trojak.

Pierwszą z konkurencji poprowadzili: Agata Kubec, Paulina Pietroń i Michał Machowski. Wymagała ona od przedstawicieli kolejnych klas umiejętności aktorskich. Po wylosowaniu karteczki z imieniem bohatera, reprezentant miał za zadanie przedstawić uczniom ze swojej klasy daną postać literacką tak, aby koledzy jak najszybciej odgadli, kim ona jest.
Gospodynią następnej konkurencji pod tytułem „Przeliteruj” była Oliwia Piszczałka. Uczestnicy tej zabawy musieli udowodnić, że potrafią wyraźne i płynnie przeliterować wybrane słowa, należy dodać bardzo trudne ortograficznie.

Odgadnięcie autora i bohatera wybranych książek było zadaniem uczestniczących w kolejnej konkurencji gimnazjalistów. Przygotowały ją: Aleksandra Szymala oraz Paulina Duraj. Nie było łatwo, ponieważ jedyną wskazówkę dla rywali stanowiły głośno czytane przez prowadzące dziewczęta fragmenty utworów literackich.
W dalszej części imprezy uczestnicy konkursu zmagali się z łamańcami językowymi, czyli zdaniami wręcz niemożliwymi do wymówienia. Pomysłodawca i organizator tej konkurencji - Dawid Urban uważnie czuwał nad jej poprawnym przebiegiem.

Filip Bednarek i Grzegorz Gryl zaproponowali swoim kolegom uczestnictwo w „literackich kalamburach”. Dwóch wybranych reprezentantów z każdej klasy musiało sprostać przedstawieniu za pomocą gestów lub rysunku tytułu i bohatera lektury. O trudności tej konkurencji świadczy fakt, że przynosiła ona konkurentom możliwość otrzymania aż trzech punktów. Pierwszy otrzymywany był za kreatywność, natomiast dwa następne za znajomość literatury i autorów klasycznych utworów literackich.

Podsumowaniem konkursu „Całe Gimnazjum Czyta” była najtrudniejsza konkurencja wymagająca orientacji nie tylko w zagadnieniach literackich, ale również ogólnokulturalnych. Przeprowadziły i przygotowały ją Daria Adamczyk i Paulina Cegła. Każda klasa po obejrzeniu krótkiego fragmentu filmu musiała podać tytuł powieści, jej autora oraz reżysera filmu zrealizowanego na podstawie dzieła literackiego.

Zwieńczeniem spotkania stała się konkurencja – niespodzianka. Uczennice klasy IIIA: Agata Kubec, Oliwia Piszczałka oraz Paulina Duraj odczytały fragmenty tekstów związanych z filozoficzną myślą Seneki „Życie jest jak spektakl teatralny. Nieważne jak długo trwa, ważne jak jest zagrane.”. Wypowiedzi miały bardzo poważny i głęboki charakter, nikt z audytorium nie potrafiło odgadnąć kto jest ich autorem. Prowadzący, Kuba Tomaszewski, z radością ogłosił, że są to wypracowania jego koleżanek z klasy.

Uważamy, że konkurs „Całe Gimnazjum Czyta” spodobał się uczniom, o czym świadczyła zacięta rywalizacja, wybuchy śmiechu na widowni, a przede wszystkim fakt stanięcia przez wszystkich uczestników na wysokości zadania. Wspólne działania, wzajemne wspieranie się i rzetelna wiedza doprowadziły do sukcesu. Chociaż wygrała IIA, to tak naprawdę wszyscy byli bohaterami tej imprezy i udowodnili, że tak zwana „dzisiejsza młodzież” spędza czas nie tylko przed komputerem.

Reporterki z IIIA:
Paulina Pietroń
Weronika Krent.Konkursy przedmiotowe w Publicznym Gimnazjum w Pokoju

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pokoju brali udział w wielu konkursach przedmiotowych. Głównym celem konkursów jest kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, podnoszenie poziomu wiedzy, wdrażanie do samodzielnej pracy, ujawnianie talentów oraz stwarzanie uczniom okazji do sprawdzania własnego poziomu wiedzy i umiejętności.

Wyniki eliminacji gminnych Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w tym roku szkolnym przedstawiają się następująco:

Konkurs Polonistyczny
I miejsce – N. Bąkowska IIA; 
II miejsce – A. Kubec IIIA; 
III miejsce – P. Duraj IIIA;


Konkurs Języka Niemieckiego
I miejsce – C. Macri IA;
II miejsce – D. Kowalska IIA;
III miejsce – N. Bąkowska IIA;
 

Konkurs Języka Angielskiego
I miejsce – D. Kowalska IIA; 
II miejsce – N. Bąkowska IIA; 
III miejsce – T. Walas IIB;


Konkurs Historyczny
I miejsce – M. Pawliszyn IA;
II miejsce – K. Heik IIA;
III miejsce – N. Bąkowska IIA;
 

Konkurs Matematyczny
I miejsce – N. Bąkowska IIA;
II miejsce – P. Balas IIIB;
 

Konkurs Geograficzny
I miejsce – N. Zagaja IIIA;


Konkurs Biologiczny
I miejsce – N. Zagaja IIIA;
II miejsce – N. Bąkowska IIA i N. Wojciech IIIB;
III miejsce – D. Kowalska IIA;
 

Konkurs Fizyczny
I miejsce – J. Stiler i D. Kowalska IIA;
II miejsce – N. Bąkowska IIA;
III miejsce – S. Scheitza IIB;
 

Konkurs Chemiczny
I miejsce – N. Zagaja IIIA; 
II miejsce – A. Kubec IIIA;
III miejsce – N. Wojciech IIIB;


Do finału wojewódzkiego zakwalifikowali się następujący uczniowie: N. Bąkowska (j. polski i matematyka), A. Kubec (j. polski) , D. Kowalska (j. angielski), N. Zagaja (biologia), C. Macri (j. niemiecki). Gratulujemy wszystkim uczniom. Uczestnikom konkursów finałowych życzymy zdobycia tytułu laureata.
Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursów.

Henryk Łapszyński – dyrektor szkoły

Link do galerii zdjęć: TUTAJWyniki klasyfikacji za I semestr roku szkolnego 2013/2014

Wyniki klas:
I miejsce IIIA 3,58
II miejsce IIA 3,565
III miejsce IA 3,465
IV miejsce IIIB 3,09
V miejsce IB 3,06
VI miejsce IIB 3,03

Najlepsi uczniowie:
Nina Bąkowska IIA 5,5
Dominika Kowalska IIA 5,43
Sara Scheitza IIB 5,14
Justyna Stiler IIA 5,07
Teresa Walas IIB 5,00
Agata Kubec IIIA 4,93
Izabela Pawliszyn IIIB 4,75
Natalia Zagaja IIIA 4,71
Paulina Duraj IIIA 4,64
Aleksandra Szymala IIIA 4,57
Nikola Wojciech IIIB 4,54
Adam Szymala IA 4,53
Karolina Marczak IA 4,5
Oliwia Piszczałka IIIA 4,5SPRAWOZDANIE Z DYŻURU KLASY IIA W RAMACH WSPÓŁZAWODNICTWA „GOSPODARZ SZKOŁY”

Dyżur gospodarza szkoły klasa IIA rozpoczęła w dniu 9 grudnia 2013 roku. Już 10 grudnia pojawiła się na korytarzu pierwsza gazetka związana z zagadnieniem praw człowieka. To ważne zagadnienie zostało również podkreślone galerią plakatów namalowanych przez klasę IIA na lekcji wiedzy o społeczeństwie.

Następnie nasza klasa zajęła się wykonaniem oryginalnej choinki, którą wyeksponowaliśmy podczas wystawy ozdób świątecznych – najpierw w tutejszym GOK-u, a potem w kościele parafialnym. Tę odpowiedzialną pracę wykonały dziewczyny. Ta imponująca, ponad metrowa kompozycja, błyszcząca od złota, udekorowana białymi kokardkami i koralikami z pewnością zachwyciła niejednego odbiorcę. Sądzimy, że dzięki niezwykłej formie i swemu blaskowi godnie reprezentowała nasze gimnazjum. Natomiast chłopcy stworzyli awangardową, ekologiczną choinkę z plastikowych butelek po wodzie mineralnej, którą wszyscy mogli podziwiać na szkolnym korytarzu.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pracowici uczniowie klasy IIA wykonali okolicznościową gazetkę. Nie zapomnieliśmy również o osobach i instytucjach związanych z naszą szkołą, którym wręczyliśmy ręcznie robione kartki z życzeniami.

Dyżur gospodarza szkoły IIA trwał też w styczniu. Wówczas to uczniowie naszej klasy, udali się do pobliskiego przedszkola, aby zabawić najmłodszych własną interpretacją poezji Juliana Tuwima. Starsi koledzy, bawiąc się z przedszkolakami, przypomnieli sobie radosne dziecięce lata. Przecież to było tak niedawno…

Następnie przyszedł czas, by zająć się tematem zdrowego odżywiania. Tradycyjnie została wykonana gazetka ścienna, aby ogólnie przybliżyć społeczności szkolnej to ważne zagadnienie. Wszystkie klasy zostały też zobowiązane do przygotowania konkursowych plakatów o tej tematyce. Najładniejsze nagrodzono. Gospodarz szkoły przeprowadził także ankietę wśród swoich kolegów. Jej wyniki, dotyczące sposobu odżywiania naszej młodzieży, zostały przekazane wychowawcom klas. Uwieńczeniem tego istotnego tematu był dzień degustacji zdrowych potraw. Każda klasa przygotowała własne smakołyki. Miało to na celu udowodnienie, że zdrowe nie musi oznaczać niesmaczne – wręcz przeciwnie. Młodzi kucharze (a okazało się że również takich mamy w swoim gronie niemało) stanęli na wysokości zadania. Wszystko było tak pyszne, że po dwóch przerwach na stołach w sali nr 11, chwilowo przeobrażonej w bankietową, zostały tylko talerze. I tak miało być ! J W kwestii estetyki potraw bezdyskusyjnie palma pierwszeństwa należała się IA . Ich potrawy cieszyły zarówno smakiem, jak i wyglądem. Gratulujemy im pomysłów i misternego wykonania.

Swój dyżur IIA zakończyła wykonaniem okolicznościowej gazetki z okazji Dnia Babci i Dziadka, tego zadania podjęła się męska część klasy.

Mamy nadzieję, iż nasze długie i pracowite gospodarzenie zostało docenione oraz wniosło wiele ciekawych elementów w życie naszego gimnazjum. J

N. Bąkowska - ucz. IIA
G. Łapszyńska - wych. IIA


 

Zdjęcia z wyjazdu na mecz do Opola.fot. Oliwia Piszczałka


 

GRUDNIOWE ROZGRYWKI MIĘDZYKLASOWE

W grudniu w rozgrywkach między klasowych przyszła kolej na piłkę halową. Było to małe zaskoczenie, ponieważ pierwszy raz od kilku lat w tej właśnie dziedzinie sportowej wzięły udział także dziewczyny. Chłopcy jak zwykle reprezentowali swoją grą niezwykle wysoki poziom, jednak nie ma się co dziwić. Jest to ich ulubiona dyscyplina i gdyby mogli spędzali by na boisku cały swój czas. Dziewczyny natomiast miały swój debiut w piłce halowej, przez co podczas ich zmagań na polu walki wszystkim obecnym na sali towarzyszyły ogromne emocje. Mimo swojego amatorstwa wszystkie „piłkarki” stanęły na wysokości zadania i pokazały na co je stać.

A oto efekty zmagań wszystkich klas:

DZIEWCZĘTA
I MIEJSCE - IA
II MIEJSCE - IIIA
III MIEJSCE - IIA
IV MIEJSCE - IIB
V MIEJSCE - IIIB
VI MIEJSCE - IB

CHŁOPCY
I MIEJSCE - IIIA
II MIEJSCE - IIA
III MIEJSCE - IB
IV MIEJSCE - IIIB
V MIEJSCE - IIB
VI MIEJSCE - IA

Tekst przygotowała Agata Kubec

 

LISTOPADOWE ROZGRYWKI SPORTOWE

Comiesięczne rozgrywki sportowe w naszej szkole stały się tradycją, toteż nie mogło ich zabraknąć w listopadzie. Tym razem wuefiści postanowili, że klasy zmierzą się ze sobą w dziedzinie koszykówki. Owa dyscyplina jest niezwykle powszechna na zajęciach wychowania fizycznego tak więc poziom jaki reprezentowali uczniowie był bardzo wysoki. Klasy rywalizujące ze sobą walczyły o zwycięstwo jak przysłowiowe lwy, każdy dawał z siebie 100% mocy, ponieważ pragnął być okrzyknięty tym najlepszym. Mimo wszystko gra opierała się na zasadach fair play, a drobne faule, które oczywiście sporadycznie się zdarzały, stanowiły w większości skutek przypadku.

A oto wyniki szkolnego turnieju koszykówki:

DZIEWCZĘTA
I MIEJSCE - IIA
II MIEJSCE - IIIA
III MIEJSCE - IIB
IV MIEJSCE - IA
V MIEJSCE - IIIB
VI MIEJSCE - IB

CHŁOPCY
I MIEJSCE - IIIA
II MIEJSCE - IIA
III MIEJSCE - IIB
IV MIEJSCE - IIIB
V MIEJSCE - IB
VI MIEJSCE - IA

Tekst przygotowała Agata Kubec

 

Wyjazd na mecz Gwardii Opole z Vive Targi Kielce

27 listopada uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję zasiąść na trybunach hali sportowej w Opolu i uczestniczyć w meczu Gwardii Opole z Vive Targi Kielce. Uczniowie byli pod wrażeniem poziomu gry jaki reprezentowali sobą piłkarze opolscy oraz ich przeciwnicy, którzy uzyskali tytuł mistrzów Polski. Pokojowska młodzież bacznie obserwowała każdy ruch sportowców z zamiarem wykorzystania go podczas swoich zmagań na boisku. Wszystkim obecnym towarzyszyły ogromne emocje. Piłkarze opolscy, mimo przewagi przeciwników, do końca meczu dawali z siebie wszystko i nie poddawali się ani na minutę. Nie opuszczała ich wiara w siebie, a okrzyki kibiców zagrzewały ich do zaciętej walki, przez co ich gra cały czas utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie. Gimnazjalistom bardzo podobał się ten wyjazd i jednogłośnie stwierdzili, że jeśli tylko nadarzy się okazja, bardzo chętnie go powtórzą.

Tekst przygotowała Agata Kubec


Zawody

Zawody w Świerczowie
Dnia 26 XI 2013 roku odbył się powiatowy turniej piłki nożnej chłopców. W turniejach brały udział gimnazja z Namysłowa, Świerczowa, Domaszowic oraz z Pokoju. Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce i awansowała do wojewódzkich zawodów półfinałowych. 

Zawody w Brzegu 
Dnia 5 XII 2013 roku w Brzegu odbyły się zawody półfinałowe, gdzie nasza szkoła zajęła IV miejsce. Skład reprezentacji pokojowskiego gimnazjum był następujący:
- Bednarek Filip
- Gryl Grzegorz
- Gumienny Rafał
- Szubart Kamil
- Tomaszewski Jakub
- Balas Przemysław
- Idczak Kacper
- Olszacki Damian
- Wakuła Norbert

Roman Letki


 

Gimnazjaliści…na biegunie.

Dnia 06.12.2013 roku wszyscy uczestnicy mikołajkowej wycieczki do Kinoplexu w Opolu, zorganizowanej przez IIIB, zgromadzili się przed budynkiem gimnazjum już o godzinie 7:30. Prawie 50 gimnazjalistów pod opieką nauczycieli oczekiwało na przybycie autokaru, który punktualnie o 8:15 wyruszył do stolicy naszego województwa. Krótko przed seansem zdążyliśmy zaopatrzyć się w bilety i oczywiście popcorn!

Film poświęcony był Jasiowi Meli i jego rodzinie. Opowiada o trudnych losach chłopca, który w dzieciństwie stracił młodszego brata i obwiniał się o jego śmierć. To na wiele lat zaburzyło pozytywne relacje w rodzinie. Na domiar złego, wkrótce potem nastoletni Jasiek został potwornie porażony prądem. W efekcie utracił nogę i rękę. Po amputacji młodego Melę dopadło nieuchronne załamanie psychiczne. Jednakże, dzięki pomocy rodziny, a zwłaszcza ojca, pokonał nie tylko swoje słabości, kalectwo, ale również dokonał rzeczy niewyobrażalnych. Jako najmłodszy i jedyny niepełnosprawny zdobył Biegun Północny. Wielkie zasługi w tej kwestii miał opiekun i mentor Jaśka – Marek Kamiński.

Ta historia, choć mało mikołajkowa, poruszyła nas do głębi i skłoniła do refleksji. Nie ma takich ograniczeń, których nie bylibyśmy pokonać.

Angelika Krysiak i Marcelina Szramowska

 

Zajęcia artystyczne

Dobiega końca czas przeznaczony na zajęcia artystyczne – sztuka użytkowa. Efekty prac uczniów klas trzecich można było podziwiać na kiermaszu bożonarodzeniowym zorganizowanym przez GOKSiR w Pokoju. Do wyboru były kartki świąteczne  wraz z kopertami, stroiki z bibuły, przedmioty artystyczne zdobione techniką decoupage, choinki wykonane różnymi technikami. Wybór był duży, uczniowie wykonali swoje prace na wysokim poziomie artystycznym.
 

XIII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI

W dniu 05.12.2013r odbył się w Kup parkowy etap ogólnopolskiego konkursu ” Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Drużyna naszej szkoły w składzie: Natalia Zagaja, Nina Bąkowska, Dominika Kowalska i Nikola Wojciech zajęły drużynowo II miejsce i zakwalifikowały się do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 03.04.2014r. Uczennica Natalia Zagaja uzyskała największą ilość punktów ze wszystkich uczestników.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na następnym etapie.

Krystyna Gawryś

 

 

W sześćdziesiątą rocznicę

W tym roku przypadła sześćdziesiąta rocznica śmierci Juliana Tuwima. Nasze gimnazjum, aby uczcić jego pamięć, wzięło udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się 02.12.2013r.
Czytaj więcej...


Czytaj więcej...

Andrzejki

Andrzejki zazwyczaj kojarzone są z czarami i magią. Jest to dzień przepowiadania dalszych losów i snucia planów na przyszłość. W tym roku Samorząd Uczniowski dołożył wszelkich starań, aby owe święto było pełne zaklęć i niecodziennych zdarzeń. 29.11 w naszej szkole gimnazjaliści mieli niezwykłą okazję skorzystania z porad niezawodnych wróżek i magów, przepowiadających przyszłość każdemu, kto tylko tego zapragnął. Zdarzali się jednak i Ci, dla których słowa czarodziejek nie były w pełni wystarczające, mimo to nie byli oni pokrzywdzeni. Przedstawiciele SU i klasy IIIB zatroszczyli się o to, aby każdy znalazł coś dla siebie. Tym oto sposobem, uczniowie mieli możliwość zakupu specjalnego chińskiego ciasteczka, zawierającego unikatową wróżbę. Gimnazjaliści chętnie skorzystali z atrakcji zorganizowanych przez samorząd, czary przyprawiły ich o wiele emocji i dobrego humoru. Wszyscy tego dnia świetnie się bawili i wyrażali chęć na powtórzenie podobnych akcji.

Link do galerii: TUTAJ 


 

Apel z okazji 11 listopada

11 listopada 1918 rok - data ta z pewnością każdemu z nas utkwiła w pamięci. To właśnie tego dnia Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.
Czytaj więcej...


Czytaj więcej...

Znowu wśród dinozaurów…

Zgodnie z  wieloletnią tradycją naszego gimnazjum także w tym roku szkolnym trzecioklasiści wyruszyli na wycieczkę do Juraparku w Krasiejowie. 22 października 2013 przywitał nas piękną, jesienną aurą, która towarzyszyła nam przez cały pobyt  w nietypowym muzeum.
Czytaj więcej...


Czytaj więcej...

Nowy numer Gimzetki!

Najnowszy, drugi numer Gimzetki już do pobrania w zakładce "GIMZETKI"!

 

Wyjazd do kina na film pt. "Wałęsa. Człowiek z nadziei"

Dnia 13.11.2013 roku odbył się wyjazd do kina na film pt. ,,Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Uczniowie mięli okazję obejrzeć koleje dzieło tego słynnego reżysera. Tym razem był to film, który opowiadał o najnowszej ważnej części historii naszego kraju. Trudne warunki życiowe, brutalność i bezwzględność władz w dobie komunizmu, wreszcie upadek systemu i cena, jaką płacili zwykli obywatele za walkę o swoje prawa, w tym najważniejszy - główny bohater sceny politycznej ówczesnych czasów, twórca ,,Solidarności" , kolebki polskiej demokracji - Lech Wałęsa. Te niezwykle ważne dla każdego Polaka wydarzenia zostały przybliżone w ekranizacji. Znakomita gra aktorska wywarła na wszystkich duże wrażenie. Szczególnie odtwórca głównej roli - Robert Więckiewicz sugestywnie ukazał osobowość granej przez siebie postaci. Film ,,Wałęsa. Człowiek z nadziei" z pewnością na długo pozostanie w pamięci widzów. A dla uczniów był wartościową lekcją historii.
Środowy wyjazd do Opola został zakończony godziną czasu wolnego, który wszyscy zgodnie i ochoczo spędzili w centrum handlowym Solaris.

Nina Bąkowska, ucz. kl. IIA
 

Spotkanie z historykiem Instytutu Pamięci Narodowej- Panem Włodzimierzem Putowskim

06.11.2013r. w szkole odbyło się spotkanie z historykiem Instytutu Pamięci Narodowej- Panem Włodzimierzem Putowskim. Uczestniczyła w nim młodzież zainteresowana wydarzeniami w kraju w latach 1944-1989. Celem spotkania było przygotowanie gimnazjalistów do odbioru filmu ,,Wałęsa. Człowiek z nadziei” jak również poznanie historii prześladowanych Polaków, ukazanie ich praw człowieka, stosunku władzy Polski Ludowej do obywatela.

Uczniowie dzięki temu spotkaniu dowiedzieli się, jak działał aparat terroru, na czym polegał polski komunizm, za co można było pójść do więzienia, kto w PRL podlegał represjom i dlaczego?

Oto kilka wypowiedzi uczniów klasy I A  na temat spotkania:

"Spotkanie z Panem Putowskim było bardzo ciekawe. Po raz pierwszy usłyszałam o strajkach robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970r."- Aleksandra Kucharska

"Spotkanie znacznie przybliżyło mi historię tamtych czasów. Dowiedziałem się, czym była   godzina  policyjna, ,,ścieżka zdrowia”, strajki."- Jakub Grzegorek

"Poznałem prawa i obowiązki obywatela PRL. Dowiedziałem się, dlaczego Polacy strajkowali.” - Jan Mataszewski


Renata Dąbrowska- organizator spotkania

 

Zajęcia artystyczne – październik 2013 r.

Poznajemy technikę decoupage (podstawy). Polega na ozdabianiu przedmiotów za pomocą motywów wyciętych z serwetek obiadowych. Można również ozdabiać przedmioty specjalnym papierem do decoupage`u. Przy tej technice stosuje się szeroką gamę farb i lakierów specjalistycznych, włącznie z tzw. efektem spękań, czyli lakierem postarzającym przedmioty. Uczniowie pracowali na materiałach (przedmiotach, farbach i lakierach) zakupionych przez szkołę. Jest to bowiem technika dość droga. Jak widać na zdjęciach efekty są całkiem przyjemne.
Ewa Jankowska

 

Konkurs plastyczny „Zaczarowany świat z bibuły”

Nina Bąkowska, ucz. Kl. IIA, wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. Celem konkursu był rozwój wyobraźni i umiejętności plastycznych oraz krzewienie tradycji bibułkarskich. Polegał na wykonaniu pracy przestrzennej lub płaskiej, której głównym materiałem jest bibuła. Nina wykonała pracę przestrzenną przedstawiającą morze, z którego wyłaniają się delfiny, a obok mknie statek żaglowy. Praca piękna, wykonana bardzo starannie, przemyślana. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 15 listopada na stronie internetowej www.rcre.opolskie.pl. 
Ewa Jankowska


 

Rajd pieszy szlakami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

W dniach 18-19 października klasa IIIA Publicznego Gimnazjum w Pokoju zorganizowała I jesienny, rajd pieszy szlakami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Czytaj więcej...


Czytaj więcej...

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.

Październik jest miesiącem, w którym na całym świecie obchodzone jest Święto Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka włączyła się w tym roku w te obchody.
Czytaj więcej...


Czytaj więcej...

Rajd pieszy szlakami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

W dniach 18-19 października klasa IIIA Publicznego Gimnazjum w Pokoju zorganizowała I jesienny, rajd pieszy szlakami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem celem wędrowników stała się Lubienia. Wśród uczestników znalazły się osoby z różnych kas gimnazjalnych klas gimnazjalnych, choć najliczniej dopisały niezawodne „trzeciaki”. 
Czytaj więcej...


Czytaj więcej...

ROZGRYWKI SPORTOWE, WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2013

Na przełomie września i października w naszej szkole odbyły się rozgrywki sportowe. Chłopcy zmierzyli się ze sobą w piłce nożnej, natomiast dziewczęta w palancie. 
Czytaj więcej...


Czytaj więcej...

Nowy numer Gimzetki!

Pierwszy numer roku szkolnego 2013/14 już dostępny w zakładce Gimzetki.


Wybory Rady SU

25.09.2013r. w naszej szkole odbyły się wyboru do Rady Samorządu Uczniowskiego, na opiekuna Rady Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia.

W wyniku głosowania do Rady Samorządu Uczniowskiego weszli następujący uczniowie:
1. Piszczałka Oliwia IIIA
2. Karol Klimczak IB
3.Dawid Urban IIIA
4. Karolina Zonzel IB
5.Damian Olszacki IIA
6. Jakub Piwowarczyk IIIB

Opiekunem Rady Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznikiem Praw Ucznia została Pani Izabela Matuszewska.

Gratulujemy!!!

Nad przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Nikola Wojciech, Sandra Zadeberna, Kewin Heik i Pani Renata Dąbrowska.

Link do zdjęć: TUTAJSprzątanie świata

Zdjęcia część I - TUTAJ
Zdjęcia część II - TUTAJ Wybory Rady Samorządu Uczniowskiego

26.09.2013r. w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, na opiekuna Rady Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia.

Wyniki wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego:
1. Piszczałka Oliwia
2. Karol Klimczak
3. Dawid Urban
4. Karolina Zonzel
5. Damian Olszacki
6. Jakub Piwowarczyk

Opiekunem Rady Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia została Pani Izabela Matuszewska.

Gratulujemy!!!

Nad przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Nikola Wojciech, Sandra Zadeberna, Kewin Heik i Pani Renata Dąbrowska.


IX OLIMPIADA MATEMATYCZNA GIMNAZJALISTÓW

Dnia 3.10.2013r. w Publicznym Gimnazjum w Pokoju odbył się pierwszy etap Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. OMG to ogólnopolskie zawody matematyczne, o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów gimnazjum. Uczestnicy zostali zainspirowani do uczestnictwa przez nauczycielkę matematyki panią Grażynę Łapszyńską. Chociaż skomplikowane zadania matematyczne to zazwyczaj chleb powszedni dla miłośników tej trudnej nauki, to tym razem sprawiły im one niemałe problemy. Piętnaście zadań o niewyobrażalnie wysokim poziomie trudności budziło przerażenie w oczach młodych matematyków. Jednak po niespełna dwóch godzinach wytężonego wysiłku umysłowego udało się wyłonić zwycięzców. Najbardziej imponujący sukces przypadł uczennicy klasy IIA Ninie Bąkowskiej. Drugie miejsce wywalczył Przemek Balas z klasy IIIB, na trzecim miejscu uklasyfikowała się Oliwia Piszczałka z klasy IIIA. Średnia punktów uzyskanych przez naszych olimpijczyków jest wyższa od średniej wojewódzkiej i krajowej. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach olimpiady.

Nina Bąkowska


 

Sukces naszych gimnazjalistów

W czerwcu 2013r. odbył się w naszej szkole półfinał konkursu Wiedzy o Rybactwie, organizowany przez Lokalną Grupę Rybacką „ Opolszczyzna”. Zakres tematyczny obejmował: ogólną wiedzę o rybach, rys historyczny, hodowlę i chów karpia, środowisko przyrodnicze i retencyjną funkcję stawów, rolę ryb w żywieniu człowieka. Uczniowie Jakub Piwowarczyk i Nikola Wojciech zakwalifikowali się do wojewódzkiego finału tego konkursu.

Finał wojewódzki odbył się 10 września 2013r. w siedzibie Lokalnej Grupy Rybackiej w Biestrzynniku. Oprócz konkursu wiedzy uczestnicy wzięli udział w terenowych zajęciach edukacyjnych. Sukcesem okazał się udział Jakuba Piwowarczyka. Zajął on III miejsce i zakwalifikował się do międzyregionalnego finału konkursu Wiedzo o Rybactwie, który odbył się 22 września 2013r. w Skoczowie.

Opiekun: Krystyna Gawryś


 

POZNAJMY SIĘ LEPIEJ – WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY IA

Nowy rok szkolny dla ucznia pierwszej klasy gimnazjum to czas samych nowości: nowa szkoła, nowe szanse, nowi nauczyciele, nowe przedmioty, ale i nowa klasa, a przede wszystkim szansa na nowe przyjaźnie.
Czytaj więcej...


Czytaj więcej...

Kalendarz roku szkolnego 2013/14

1. Rozpoczęcie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych - 2 września 2013r.

2. Wszystkich Świętych - 1 listopada 2013r. (piątek)

3. Święto Niepodległości - 11 listopada 2013r. (poniedziałek)

4. Zimowa przerwa świąteczna- 23 grudnia 2013r. – 1 stycznia 2014r.

5. Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych - 2 stycznia 2014r. oraz 3 stycznia 2014r.

6. Święto Trzech Króli - 6 stycznia 2014r. (poniedziałek)

7. Ferie zimowe - 17 lutego 2014r. – 28 lutego 2014r.

8.  Wiosenna przerwa świąteczna- 17 kwietnia 2014r. – 22 kwietnia 2014r.

9. Egzamin gimnazjalny - 23 kwietnia 2014r.- 25 kwietnia 2014r. (śr.-pt.)

10. Dodatkowy dzień wolny od zajęć- 30 kwietnia 2014r. (środa)

11. Święto Pracy - 1 maja 2014r. (czwartek)

12. Dodatkowy dzień wolny - 2 maja 2014r. (piątek)- Dzień Flagi RP

13. Boże Ciało - 19 czerwca 2014r. (czwartek)

14. Dodatkowy dzień wolny - 20 czerwca 2014r. (piątek)

15. Zakończenie roku szkolnego - 27 czerwca 2014r.

16. Wakacje - 28 czerwca 2014r.- 31 sierpnia 2014r.


(1 kwietnia 2014r.- sprawdzian SP)


 

Klub filmowy!

KLUB FILMOWY ZAPRASZA!!!

W roku szkolnym 2013/2014 w szkole będzie działał Klub Filmowy.
Wieczory filmowe będą odbywały się raz w miesiącu.

Repertuar do uzgodnienia z zainteresowanymi uczniami.
Czekamy na Wasze propozycje.

Informacji udziela Pani Elżbieta Gosławska.

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 - zdjęcia w galerii

Link do zdjęć z rozpoczęcia roku szkolnego: TUTAJ.