Festiwal Projektów.

W poniedziałek 24 czerwca 2013 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pokoju uczestniczyli w dużej, szkolnej imprezie podsumowującej całoroczną pracę wielu z nich. Odbywał się bowiem „Festiwal Projektów”, podczas którego prezentowano dorobek poszczególnych grup. Kolejno poznaliśmy zatem zwyczaje i siedliska tutejszych bocianów, powracających co roku do swoich gniazd, doceniliśmy wartości niesione przez sport: rywalizację, współpracę, koleżeństwo, zaufanie, zachowanie wg fair play, uzmysłowiliśmy sobie jak ważną rolę pełni w treningu rozgrzewka. Prezentacje multimedialne wykonane przez gimnazjalistów pomogły im w ciekawy i rzeczowy sposób pokazać efekty własnej pracy.

Drugą część imprezy stanowiła promocja czytelnictwa. Drugoklasiści próbowali przekonać swoich rówieśników do zalet i korzyści, jakie przynosi każdemu człowiekowi kontakt z książką. Zachęcanie do uroków czytelnictwa miało formę konkursu między klasami.
Trzeba było napisać kartkę z pamiętnika gimnazjalisty, wykonać plakat promujący ciekawą książkę, przeczytać jak największą liczbę wyrazów w określonym czasie. Głośno wyartykułować łamańce językowe i wykazać się znajomością zasad polskiej ortografii. W finale młodzież interpretowała klasyczne teksty dla dzieci. Miło było usłyszeć „Zosię Samosię” wzorcowo recytowaną przez panią Gosławską, lecz mistrzem w tej konkurencji okazał się Patryk Łunio z IIIA z zapałem kłamiący z Grzesiem, który wrzucił do skrzynki list… Publiczność zanosiła się śmiechem! Na koniec pozostało odegranie gestem tytułów lektur oraz odgadnięcie tytułu ekranizacji powieści i zmagania dobiegły końca.

Cieszy fakt, że nawet w dobie szaleńczego pędu informatyzacji, pojawiania się coraz lepszego sprzętu – książka ciągle zachowuje miejsce w życiu młodych ludzi.