Relacja z wycieczki klasy I A

Dnia 20.06.2013 r. roku odbyła się wycieczka edukacyjna mająca na celu podziwianie krajobrazów naszej pięknej gminy. Uczniowie klasy I gimnazjum pod opieką pani Krystyny Gawryś i pani Grażyny Łapszyńskiej odwiedzili dumę swojego rejonu, czyli tereny Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i stawy hodowlane Gospodarstwa Rybackiego w Krogulnej. 
Pan Dominik Łęgowski, główny specjalista do spraw ochrony przyrody parku w przystępny i bardzo ciekawy sposób opowiadał o historii oraz idei tworzenia parków krajobrazowych, a także ich naczelnym zadaniu - ochronie przyrody. Podzielił się również wiedzą o gatunkach flory i fauny występujących w naszych okolicach. Na własne oczy można było zobaczyć niezwykłe formy krajobrazu - wydmy, które wieki temu zostały uformowane przez lądolód. Wszyscy z zachwytem podziwiali przepiękne kolorowe owady - ważki świtezianki, które były ozdobą jednego ze szlaków wędrownych. Drewniane ule dla pszczół, budki dla nietoperzy oraz bogata wiedza o Stobrawskim Parku Krajobrazowym bez wątpienia świadczą o wielkim zamiłowaniu do przyrody, jakie reprezentuje nasz przewodnik.
Następnie wycieczka udała się do siedziby Gospodarstwa Rybackiego w Krogulnej. Tam uczniowie wysłuchali wykładu na temat hodowli karpia. Sam dyrektor gospodarstwa rybackiego z dumą oprowadził młodzież wokół jednego ze stawów, aby mogła z bliska podziwiać bogatą roślinność tej okolicy. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarły znakomite zdjęcia pana Janusza Preuhsa, który swoją fascynację przyrodą pokazuje na każdej zrobionej przez siebie fotografii.
Wyjazd ten, choć meczący z powodu panującego upału, długo pozostanie w pamięci uczestników, a być może u niektórych stanie się początkiem wielkiej przyjaźni z przyrodą.


Sprawozdanie napisała: Nina Bąkowska klasa IA