Morza szum, ptaków śpiew

W dniach 3 – 8 czerwca 2019 dziesięcioro uczniów VIII klasy ze Szkoły Podstawowej w Domaradzu oraz czternaścioro gimnazjalistów z Publicznego Gimnazjum w Pokoju spędziło na wybrzeżu. Trójmiasto powitało ich wspaniałą, słoneczną pogodą. Po długiej, ale wygodnej podróży pociągiem młodzież z radością witała złote plaże Sopotu i lodowato zimne wody Bałtyku. Każdy dzień przynosił nowe wrażenia. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Gdynię oraz stojący w porcie ORP „Błyskawca”, pamiętający krwawe walki II wojny światowej. Poznali Sopot – miasto, które od okresu międzywojnia stało się kurortem tłumnie odwiedzanym przez rzesze turystów ze wszystkich stron świata. Przewędrowali sopockie molo i zakosztowali atrakcji „Monciaka”, jak nazywają deptak im. Bohaterów Monte Casino tamtejsi mieszkańcy. Postawili stopę na samym końcu (lub początku) Polski przemierzając półwysep Hel. Tam także odwiedzili foki, radosne wychowanki tamtejszego fokarium. Przemierzyli przeurocze uliczki starego Gdańska, a także odwiedzili zachwycające nowoczesnością Muzeum II Wojny Światowej.

Czytaj więcej...

,,INNA LEKCJA HISTORII-WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA’’


26.03.2019 r. klasy III Publicznego Gimnazjum w Pokoju wybrały się na wycieczkę do Oświęcimia- Brzezinek. Wyjazd miał miejsce spod szkoły o godz. 8.00 pod opieką pań E. Banasiak i M. Markowskiej.

Uczniowie po wcześniejszym przygotowaniu ruszyli w trasę. Celem wyprawy było pokazanie młodzieży, czym stało się okrucieństwo II wojny światowej i zrozumienie takich pojęć jak: ,, faszyzm, nacjonalizm, Holokaust”.

Czytaj więcej...

Powitanie Wiosny

Wreszcie jest! Tak długo wyczekiwana przez wszystkich Wiosna.

Jak co roku Samorząd Uczniowski przygotował obchody podczas, których gimnazjaliści powitali Wiosnę. Tym razem nastąpiło to dnia 20 marca. Obchody zaczęto od inscenizacji, podczas której Zima została pokonana przez Wiosnę. Następnie uczniowie wykonali Marzannę, którą przekazano panu Dyrektorowi.  Kolorowa kukła została przegnana, co ostatecznie potwierdziło nadejście tak długo wyczekiwanej Wiosny. 

Czytaj więcej...

Łyżwy + lodowisko = świetna zabawa

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pokoju od lutego biorą udział w projekcie ,,Łyżwy + lodowisko = świetna zabawa”. Celem realizowanego projektu jest upowszechnianie sportów zimowych. Nasi uczniowie dwukrotnie odwiedzili  lodowisko Toropol w Opolu. Na lodowisku odbyły się zajęcia pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Każdy z uczestników miał możliwość nauczyć się jeździć na łyżwach lub doskonalić swoje umiejętności. Wszystkim uczestnikom towarzyszyła super zabawa. Wszyscy czekają na kolejny wyjazd, który odbędzie się niebawem. 

Czytaj więcej...

Trudny wybór - Relacja uczniów z wyjazdu na targi edukacyjne

Dnia 06.03.2019 roku klasy IIIA i IIIB Gimnazjum wybrały się na targi edukacyjne do Opola. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym. Wielu z nas nie podjęło jeszcze decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Gdy przyjechaliśmy na miejsce, przywitała nas grupa uczniów, która wręczyła nam opaski. Znajdowało się tam dużo stanowisk z równymi propozycjami. Spotkaliśmy nawet absolwentów naszej szkoły. Każdy podchodził do stanowiska, które go zainteresowało. Reprezentanci tych szkół starali się przedstawić nam wszystkie ważne informacje dotyczące danego kierunku. Dostaliśmy różne ciekawe ulotki, gazetki oraz długopisy z nazwą szkoły. Była tam również scena, na której mogliśmy oglądać występy uczniów. Najbardziej podobał mi się układ taneczny zaprezentowany przez Liceum Ogólnokształcące w Dobrzeniu Wielkim. Można było zobaczyć także pokaz mody. Licealiści z „Plastyczniaka” sami zaprojektowali i uszyli kreacje. Gdy odwiedziliśmy wszystkie punkty informacyjne, poszliśmy do centrum handlowego. Moim zdaniem targi edukacyjne są bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji. Dzięki nim mogliśmy poznać wybraną przez nas szkołę oraz kierunek. Mam nadzieję, że po tym wydarzeniu każdy rozwiał wszelkie wątpliwości związane z dalszą nauką.

Czytaj więcej...

Lapbooki na języku niemieckim

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

Czytaj więcej...

Wigilia Szkolna

Dnia 21 grudnia 2018 roku dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły zgromadzili się, aby spędzić świąteczny czas we wspólnym gronie.  Młodzież rozpoczęła spotkanie wesołym kolędowaniem. Następnie gimnazjaliści rozpoczęli przygotowania do Wigilii, a  po nakryciu stołów rozmawiali, żartowali i wspominali poprzednie 2 lata spędzone w naszej szkole. Po takim wstępie nadszedł czas na złożenie sobie życzeń i przełamanie się opłatkiem. Wspólnie spędzony czas w miłej i świątecznej atmosferze wywołał uśmiech na każdej twarzy. 

Czytaj więcej...

Podróż do stolicy Dolnego Śląska

20 grudnia 2018 roku 38 uczniów Szkoły Podstawowej w Domaradzu i 10 gimnazjalistów z Publicznego Gimnazjum w Pokoju wybrało się na wspólną wycieczkę do Wrocławia.

Jej pierwszym etapem był pobyt młodzieży w Teatrze Polskim, gdzie wystawiano sztukę na motywach Opowieści wigilijnej Karola Dickens’a. Przedstawienie miało nowatorską formę, ponieważ poza klasycznymi tekstami angielskiego pisarza, towarzyszyły mu pokazy akrobatyczne. Młodzi stypendyści  Fundacji Wspierania Kultury Ruchu OCELOT w Legnicy, wybitnie uzdolnieni i jeszcze bardziej odważni zafundowali widzom barwny pokaz swoich umiejętności. W połączeniu z pięknym przekazem moralnym utworu Dickens’a, niesamowitymi efektami laserowych świateł i przejmującą muzyką widzowie otrzymali wspaniały świąteczny prezent.

Czytaj więcej...

Zbiórka karmy

Samorząd Uczniowski w miesiącu grudniu przeprowadził akcję zbiórki karmy dla psów i kotów znajdujących się w schronisku w Paryżu. Celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz uwrażliwianie na krzywdę niechcianych czworonogów. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Okazało się, że uczniom nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt.  Akcja przebiegła bardzo sprawnie i efektywnie. Zebraliśmy ponad 50 kg karmy, którą  w dniu 20 grudnia przekazaliśmy schronisku!

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Cieszymy się, że poruszyliśmy Wasze serca. DZIĘKUJEMY!!!

Czytaj więcej...

Idą Święta!

Najpiękniejsze kartki świąteczne, to te zrobione własnoręcznie. Dlatego po raz kolejny dnia 14 grudnia w piątkowe popołudnie Samorząd Uczniowski oraz wszyscy chętni uczniowie wzięli udział w zorganizowanych warsztatach pt. „Kartka na Boże Narodzenie”. Podczas warsztatów można było poczuć klimat Świąt Bożego Narodzenia. Wychowankowie wykonali przepiękne kartki świąteczne metodą scrapbookingu, które zostały wysłane do różnych instytucji.

Czytaj więcej...

Piórniki do Afryki

 


Po raz trzeci z ogromną przyjemnością włączyliśmy się całą społecznością szkolną w akcję „Piórniki do Afryki”. 

Udało się nam zebrać  spory karton wyposażonych piórników. To dary od całych klas, jak i od pojedynczych darczyńców. Cieszymy się, że uczniowie i nauczyciele z takim zaangażowaniem pomogli w zbiórce. Szkoła otrzymała podziękowanie od organizatora.

Czekamy na kolejną edycję akcji, aby ponownie wziąć w niej udział!
XXI GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

04 grudnia 2018 r. w Gminnym Domu Kultury odbył się konkurs literacki o tematyce bożonarodzeniowej. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: wczesnoszkolnej, starszych klas szkół podstawowych z Pokoju i Domaradza oraz gimnazjalnej. Wszyscy bardzo mocno przeżywali wystąpienia. Całość odbyła się w przepięknej scenerii. Świąteczny duch zagościł na scenie. Wśród występujących z naszego gimnazjum znalazły się: Daria Jasińska, Natalia Szewczyk, Paulina Żurawka, Emilia Grzybowska i Emilia Łakomy. 

Czytaj więcej...

ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dnia 28 listopada uczniowie gimnazjum uczestniczyli w Wieczorze Andrzejkowym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski pod opieką pań: Moniki Żołnowskiej, Grażyny Łapszyńskiej oraz Elżbiety Gosławskiej. Na początku spotkania młodzież miała możliwość poznać swoją przyszłość poprzez lanie wosku, z którego wyszły najrozmaitsze kształty. Następnie każdy z przybyłych gości częstował się ciastkami z wróżbą upieczonymi przez zdolne uczennice. Po tym jakże miłym i przyjemnym wstępie nadszedł czas na właściwą część wieczoru, czyli dyskotekę. Uczestnicy świetnie bawili się tańcząc i słuchając ulubionej muzyki.  W połowie imprezy uczniowie mieli czas na odpoczynek, podczas którego mogli porozmawiać przy pizzy ufundowanej przez Radę Rodziców, by później znów oddać się zabawie np. takiej jak granie w grę „Just Dance”.

Czytaj więcej...

CHWAŁA TEJ, CO NIE ZGINĘŁA

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. 

Dla upamiętnienia tych wyjątkowych wydarzeń, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie przygotowali uroczysty apel. Wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Dyrektor gimnazjum na zakończenie apelu podziękował uczniom za przygotowanie uroczystej inscenizacji muzyczno- słownej. 

Czytaj więcej...

Wyjazd do Opola

Film z Wirtualnej Akademii Astronomii.

Dnia 19 listopada uczniowie Gimnazjum w Pokoju wzięli udział w wyjeździe do Opola. W wycieczce uczestniczyli również uczniowie Szkół Podstawowych z Domaradza i Pokoju. Pobyt w Opolu rozpoczęliśmy od zwiedzania ciekawych obiektów architektonicznych. Odwiedziliśmy zbudowaną z czerwonej cegły katedrę. Rynek, który zachował średniowieczny kształt, a w jego sercu znajduje się dostojny ratusz. Podziwialiśmy urokliwe kamieniczniczki oraz najstarszy kościół  Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha położony na najwyższym, górującym nad miastem wzniesieniu.

Czytaj więcej...

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Dnia 9 listopada uczniowie wraz z  gronem pedagogicznym naszej szkoły zebrali się o godzinie 11:11 w holu głównym, aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Trzymając biało-czerwoną flagę i stojąc dumnie na baczność odśpiewano 4 zwrotki hymnu narodowego. Wszyscy zamierzali w ten sposób ukazać swoją przynależność do Ojczyzny i wyrazić wdzięczność tym, którzy stanęli w walce o wyzwolenie Polski z rąk zaborców. Jednocześnie chcieli przypomnieć o tym, jak ciekawą historię posiada nasz kraj.

Uczestnikom towarzyszył duch patriotyzmu, więc wszystkie działania wypadły tak, jak zamierzano. Tegoroczne klasy III zjednoczyły siły, przez co efekt końcowy był niesamowity.

Czytaj więcej...

Dzień Edukacji Narodowej
Wykształcenie to dar najcenniejszy, którego nic i nikt nie jest w stanie nas pozbawić… W podziękowaniu za trudną pracę i wskazanie właściwej drogi, pragniemy, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania naszego pokolenia, abyście uczyli nas pokonywania trudności i kierowania się w życiu tylko dobrem. Potrzebne nam są wzorce, i Wy, Drodzy Nauczyciele, nimi jesteście. W imieniu Samorządu Uczniowskiego życzymy wytrwałości, sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu każdego dnia.


 

 

Czytaj więcej...

Reportaż z zawodów piłki nożnej dziewcząt

Dnia 24 października 2018 roku odbyły się zawody sportowe w piłkę nożną halową dziewcząt w Świerczowie.  Przed meczem nasze reprezentantki nie przejmowały się niewielkim przygotowaniem, wręcz przeciwnie, były zdeterminowane do walki. Pierwsze starcie rozegrało się pomiędzy drużynami z Namysłowa i Świerczowa z rezultatem 4:0. Kolejny mecz został zagrany przez reprezentantki Pokoju i Świerczowa. Mecz zakończył się sukcesem naszych dziewczyn z wynikiem 3:2 a zadowolone zwycięstwem nie spoczęły na laurach i przystąpiły do gry z jeszcze większą zawziętością.

Czytaj więcej...

W hołdzie Niepodległej…

Dziewiąty  października dla wielu uczniów w Polsce był dniem trudnych zmagań z polską ortografią. Tego dnia miały miejsce eliminacje szkolne w Wojewódzkim Dyktandzie Niepodległości, Po polsku o historii, stanowiącego element obchodów narodowego święta – stulecia odzyskania niepodległości. Na Opolszczyźnie organizatorem imprezy jest II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Opolu, odbywa się również w 8 innych województwach Polski.

Czytaj więcej...

Wyboru do Samorządu Uczniowskiego 2018/2019

Dnia 28.09.2018r. w naszej szkole odbyły się wyboru do Rady Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionych do głosowania było 32 uczniów i 12 nauczycieli. Wydano 35 kart do głosowania, oddano 34 ważnych głosów, jeden głos był nieważny. W wyniku przeprowadzonych wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego weszli następujący uczniowie:  Weronika Kaczmarek kl.IIIa, Natalia Szewczyk kl.IIIb, Julia Chajnowska kl.IIIb. Powyżsi uczniowie wraz z przewodniczącymi poszczególnych klas: Emilią Łakomy kl.IIIa i Wiktorią Gil kl.IIIb, stanowią RADĘ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO.

WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY

Czytaj więcej...

Warto być dobrym - Wolontariat jest cool

Nasze Szkolne Koło Caritas działa w społeczności szkolnej i lokalnej już sześć lat. Nasi najstarsi wolontariusze są już studentami, a nawet pracownikami. Za nami mnóstwo akcji, wspólnych miłych wspomnień, doświadczeń. Dzięki pracy na rzecz SKC staliśmy się jak jedna wielka rodzina. Niestety w tym roku ostatni wolontariusze kończą edukację w naszym Gimnazjum. Nie chcemy jednak, by ich dzieło miłosierdzia przestało istnieć, wciąż tak wiele osób potrzebuje pomocy. Dlatego odwiedziliśmy młodszych kolegów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, by zaprezentować im naszą działalność.

Czytaj więcej...

Klasy trzecie gimnazjalne na filmie “Dywizjon 303”

Dnia 26 września wszyscy uczniowie Gimnazjum w Pokoju udali się do kina Helios w Opolu na seans pt. Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Film powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera, który odwiedzał lotników w ich bazie w Northolt.

W ekranizacji obejrzymy polskich lotników, którzy wzięli udział w obronie Anglii przed nalotami niemieckimi w 1940 roku. Nieoceniona pomoc naszych rodaków przyczyniła się do odparcia ataku III Rzeszy, a tym samym zwycięstwa Wielkiej Brytanii. 

Dzieląc się swoimi refleksjami po seansie, uczniowie zwrócili uwagę na świetnie przedstawione sceny walk powietrznych oraz dobór aktorów, uwzględniający rzeczywiste podobieństwo do postaci historycznych. Docenili także bohaterstwo polskich lotników. Film bardzo się wszystkim podobał i był wspaniałą lekcją historii.

 

Czytaj więcej...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Dnia 3 września w Publicznym Gimnazjum w Pokoju odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Tradycyjnie jak co roku, gospodarz szkoły Pan Dyrektor Henryk Łapszyński przywitał wszystkich uczniów oraz nauczycieli uroczyście ogłaszając koniec wakacji i życząc wszystkim uczniom sukcesów w nauce. Uczniowie zostali zapoznani z harmonogramem pracy na obecny rok szkolny. Po spotkaniu całej społeczności szkolnej odbyły się klasowe spotkania ostatniego rocznika uczniów gimnazjum z wychowawcami. Uczniowie zostali zapoznani z planami zajęć, aby od wtorku rozpocząć naukę.


Zatem rok szkolny 2018/2019, uważamy za rozpoczęty.